اخبار

کامیاران

کارگروه اجتماعی ، فرهنگی وخانواده شهرستان کامیاران تشکیل جلسه داد

ظهر چهارشنبه 14شهریور ماه جلسه کارگروه اجتماعی ، فرهنگی وخانواده شهرستان کامیاران با حضور فرماندار، مدیرکل اموراجتماعی استانداری واعضای کارگروه برگزار شد
کارگروه اجتماعی ، فرهنگی وخانواده شهرستان کامیاران تشکیل جلسه داد

به گزارش روابط عموی فرمانداری کامیاران ظهرامروز چهارشنبه 14شهریور ماه جلسه کارگروه اجتماعی ، فرهنگی وخانواده شهرستان کامیاران با حضور فرماندار، مدیرکل اموراجتماعی استانداری واعضای کارگروه به منظور برنامه ریزی جهت توسعه فعالیتهای فرهنگی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی در شهرستان کامیاران برگزار شد.

در راستای کاهش بیکاری به عنوان یکی از عوامل موثر در آسیب های اجتماعی نه میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی پرداخت شده است.

دکتر مسعود الماسی فرماندار شهرستان کامیاران در این جلسه با اشاره به بیکاری به عنوان یکی از عوامل موثر در آسیب های اجتماعی گفت : به منظور کاهش بیکاری و ایجاد اشتغال پایدار در روستاهای کامیاران  مبلغ 9 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.

دکتر الماسی تصریح کرد : علاوه بر مبالغ پرداختی در قالب توسعه پایدار روستایی کمیته امداد حضرت امام (ره) و بهزیستی شهرستان نیز هر کدام به ترتیب مبلغ 50 و 30 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی پرداخت کرده اند که این اقدام می تواند در زمینه کاهش بیکاری موثر باشد.

وی افزود : هرپدیده ای که در جامع رخ می دهد حاوی نکات مثبت و منفی است که ما باید با بهره مندی از ظرفیت های مثبت ایجاد شده در صدد کاهش اثرات منفی باشیم.

دکتر الماسی اظهار کرد :آسیب های اجتماعی علل و عوامل مختلفی دارد که برای کاستن از اثرات آن هارمونی وهماهنگی بین دستگاهها ضروری است.

فرمانداری کامیاران خاطرنشان کرد : در این راستا اجرای برنامه های فرهنگی و ایجاد شور ونشاط در جامعه با همکاری انجمن های مردم نهاد مد نظر بوده و در سطح شهرستان برنامه های خوبی با همکاری واستقبال مردم صورت گرفته است.

رئیس کارگروه اجتماعی و فرهنگی شهرستان کامیاران با اشاره به عدم بازتاب خبرهای مثبت به نحو مطلوب ، گفت : انجمن ها می توانند کمک کار بسیار موثری باشد و انتظار می رود با حمایت از سازمان های مردم نهاد وافزایش آنان نقش مردم در راستای پیشگیری ، کاهش آسیب های اجتماعی و ارتقاء فعالیتهای فرهنگی وبا نشاط گسترش یابد.

 

دکتر فرانک قدسی مدیر کل امور اجتماعی استانداری کردستان در کارگروه اجتماعی وفرهنگی شهرستان کامیاران گفت : مسائل اجتماعی وفرهنگی از مسائل مهمی است که مورد تاکید دولت است.

وی با توجه به موضوع جلسه کارگروه اجتماعی وفرهنگی کامیاران و ارائه راهکارهای لازم به منظور کاستن از آسیب های اجتماعی افزود : کاهش آسیب های اجتماعی به عنوان مطالبه عمومی زمانی موثر خواهد بود که دولت ومردم در کنار همدیگر قرار گیرند.

دکتر قدسی با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبری و خواسته اصلی ایشان مبنی برمسائل فرهنگی واجتماعی ، احصاء آسیب های اجتماعی و اقدام در جهت کاستن از اثرات آن اظهار کرد : دولت در راستای فرامین معظم له برنامه های خاصی تدارک دیده است تا با پررنگ کردن نقش مردم زمینه پیشگیری و کاهش آسیب ها را به خوبی فراهم نماید.

مدیر کل امور اجتماعی از شناسایی پنج آسیب مهم خبر داد و گفت : اعتیاد ، طلاق ، بیکاری ، حاشیه نشینی و مفاسد اخلاقی از مهمترین عومال در ایجاد آسیب های اجتماعی هستند.

وی به تشریح برنامه های لازم جهت مقابله با این عوامل پرداخت و تصریح کرد : تهیه سند جامع پیشگیری از اعتیاد ، کاهش 10.7 درصدی طلاق در استان ، اجرای مراسم های با نشاط ، اجرای طرح نماد یا نظام مراقبت از دانش آموزان ، استفاده از نخبگان و گسترش فضاهای فرهنگی بخشی از این برنامه ها ست.

دکتر قدسی مدیر کل امور اجتماعی استانداری در خاتمه اظهار امیدواری کرد : با همکاری و همدلی تمام بخش ها بتوان نسبت به ایجاد فضای مناسب برای تمام اقشار به ویژه بانوان در جهت تحکیم بنیان خانواده و جلوگیری از آسیب های ناشی از مشکلات خانواده ها گام برداشت.

 

دادستان کامیاران در ادامه این جلسه گفت: از سال گذشته تاکنون ۴۰ فروشنده مواد مخدر و ۳۰ معتاد متجاهر در این شهرستان دستگیر شدند.

علیرضا جعفری اظهار داشت: از سال گذشته تاکنون بالغ بر 40 نفر فروشنده و قاچاقچی مواد مخدر در شهرستان کامیاران شناسایی و دستگیر شده‌اند.

وی با اشاره به اجرای چندین طرح امنیت اجتماعی، گفت: از سال گذشته تاکنون 30 معتاد متجاهر در سطح شهرستان شناسایی و به کمپ‌های ترک اعتیاد تحویل داده شدند.

دادستان کامیاران زندان این شهرستان را مختص معتادان سطح استان دانست و تصریح کرد: در حال حاضر 800 معتاد از سطح استان در این زندان در حال گذراندن دوران خود بوده و از خدمات آموزشی و مهارت‌آموزی‌های مختلف برگزار شده در این محل بهره می‌برند.

وی ادامه داد: پیشگیری از وقوع جرم اقدام مهمی است که می‌تواند زمینه‌ساز کاهش جرم و آسیب باشد، بنابراین با همین دیدگاه کارهای بسیار خوبی در راستای پیشگیری از بازگشت آنان شامل آموزش و تقویت مهارت و توانایی آموزی در زندان این شهرستان برای معتادان انجام شده است.

برهم‌زنندگان نظم و امنیت عمومی در کامیاران دستگیر شدند

جعفری با اشاره به کاهش آمار طلاق در سطح شهرستان، افزود: اگر مهریه کنترل نشود قطعا در آینده معضلی برای زندان‌ها خواهد شد.

وی از دستگیری برهم‌زنندگان امنیت و آرامش در سطح شهرستان خبر داد و اظهار کرد: متأسفانه اکثر این افراد غیربومی و از استان‌های همجوار به کامیاران می‌آیند اما امیدواریم بازداشت آنها منجر به بازدارندگی شود.

به گفته دادستان کامیاران، باید با شناسایی عوامل آسیب‌زا و جرم‌خیز در جهت پیشگیری از وقوع جرم در سطح شهرستان برنامه‌ریزی کرد.

جعفری در پایان برلزوم توجه بیشتر به کمپ‌های ترک اعتیاد تاکید کرد و افزود: سال‌های گذشته مساعدت‌هایی به این مراکز انجام می‌شد، که امسال قطع شده و برخی از کمپ‌ها به این بهانه اقدام به کاهش خدمات و ترخیص بهبودیافته زودتر از موعد دوره هایشان می‌کنند.

 

در ادامه  رئیس بهزیستی شهرستان کامیاران گفت: در سال گذشته بالغ بر یک میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌زایی به معتادان بهبودیافته پرداخت شده است.

حبیب‌الله ابراهیمی اظهار داشت: در این شهرستان 3 کلنیک مددکاری، 2 مرکز مشاوره، 2 موسسه خیره، یک کمپ ترک اعتیاد وجود داد.

وی با اشاره به وجود 8 مهدکودک شهری و پوشش یکهزار و 200 نوآموز گفت: در این شهرستان 40 "روستا مهد" وجود دارد که پس از سنندج بیشترین جمعیت نوآموز را تحت پوشش قرار داده و سال گذشته بالغ بر 170 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض به روستامهدها پرداخت شده است.

رئیس بهزیستی شهرستان کامیاران با اشاره به اقدامات انجام شده برای توسعه گروه‌های همیار زنان سرپرست خانوار تصریح کرد: در سال گذشته پس از شناسایی افراد دارای پتانسیل در گروه‌های کوچک، زمینه اشتغال آنها را نیز فراهم کردیم.

وی ادامه داد: اجرای طرح تامین مالی خورد از دیگر اقدامات خوب بهزیستی با هدف توسعه گروه‌های روستایی و استفاده از پتانسیل و امکانات محلی بوده که از این محل موفق به ارائه بالغ بر یک میلیارد و 200 میلیون ریال تسهیلات به زنان سرپرست خانوار شده‌ایم.

ابراهیمی با تاکید برلزوم انجام فعالیت‌های فرهنگی بیشتر و ارائه خدمات و حمایت از خانواده‌های آسیب‌پذیر افزود: برای نخستین بار پایگاه‌های خدمات اجتماعی را در مناطق آسیب‌پذیر شهرستان دایر و تاکنون 2500 خانوار بررسی و از این میان 80 پرونده آسیب شناسایی و به آنها خدمات داده شده است.

وی اظهار کرد: بهزیستی در راستای تصدی‌گری دولت و ایجاد اشتغال در بخش خصوصی بالغ بر 90 درصد فعالیت‌های خود را به سازمان‌های مردم نهاد واگذار کرده است.

رئیس بهزیستی شهرستان کامیاران همچنین به آموزش 12 هزار و 500 نفر در طرح آموزش پیشگیری از آسیب‌های ناشی از انفجار مین اشاره کرد.

وی با تاکید بر ضرورت فعال‌کردن کمپ‌های ترک اعتیاد در این شهرستان بیان کرد: در سال گذشته بالغ بر یک میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌زایی به معتادان بهبودیافته پرداخت شده است.

ابراهیمی همچنین به طرح توانمندسازی معتادان بهبود یافته اشاره کرد و افزود: با استفاده از امکانات محلی و آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای آموزش‌های خاصی در قالب این طرح به بهبودیافته‌ها انجام شده و در نهایت تسهیلات خوداشتغالی نیز به آنها پرداخت می‌شود.

 

در ادامه فرماندار کامیاران ، مدیر کل امور اجتماعی و معاون فرماندار، معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار و کارشناسان حوزه های فرهنگی و اجتماعی نشستی را فعالان اجتماعی به منظور دریافت وارائه پیشنهادها وراهکارهای لازم در خصوص کاهش آسیب های اجتماعی برگزار کردند.

کارگروه اجتماعی

بازدید [ 626 ]
برچسب ها