اخبار

کامیاران

همایش پیشگیری از اعتیاد با حضور دهیاران شهرستان کامیاران برگزار شد

فرماندار شهرستان کامیاران در همایش پیشگیری از اعتیاد و در جمع دهیاران این شهرستان گفت: یکی از جدی ترین عوامل اعتیاد عدم شناخت وآگاهی نسبت به این معضل است
همایش پیشگیری از اعتیاد با حضور دهیاران شهرستان کامیاران برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان کامیاران در ادامه برنامه های هفته مبارزه با مواد مخدر همایش پیشگیری از اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر در محل فرهنگسرای کامیاران با حضور دکتر الماسی فرماندار شهرستان ، دکتر حریری دبیر شورای هماهنگی مبارزه مبارزه با مواد مخدر کردستان ، معاون سیاسی فرماندار ، بخشداران مرکزی وموچش ، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان ، تنی چند از مسئولان ، کارشناسان حوزه اجتماعی فرمانداری و بهزیستی و دهیاران بخش مرکزی وموچش  با همکاری بخشداریها ، بهزیستی ، کمپ ترک اعتیاد ، انجمن های ئامانج ، سلامت روان و معتادان گمنام ظهر سه شنبه 4 تیر ماه 98  برگزار شد.

دکتر مسعود الماسی فرماندار شهرستان کامیاران در این همایش با اشاره وابستگی افراد جامعه همانند اعضای یک بدن و لزوم احاس مسئولیت افراد در برابر هم گفت : اثرات منفی و آسیب هایی که مواد مخدر واعتیاد ایجاد می کند می تواند تهدیدی برای تمام  افراد جامعه باشد ودر واقع نجات معتاد نجات جامعه است.

وی با بیان اینکه ریشه اعتیاد فقر وبیکاری نیست و امروزه شاغلان زیادی در گیر این معضل هستند ، افزود : یکی از جدی ترین عوامل اعتیاد و گرایش به سمت مواد مخدر عدم شناخت وآگاهی  نسبت به این معضل است و بر همین اساس ما باید با نگاه واقع بینانه خود ضمن آسیب شناسی به افراد درگیر کمک نماییم.

دکتر الماسی تصریح کرد : ما بایستی در جهت تغییر دیدگاه افراد ، ارتقاء فرهنگ عمومی ، افزایش آگاهی و تقویت اعتقادات دینی و جلوگیری ازترویج نهیلسم ، سرخوردگی وپوچ گرایی در بین اقشار مختلف به ویژه جوانان  تلاش نماییم تا افراد کمتری به سمت این آسیب گرایش پیدا کنند.

دکتر مسعود الماسی با اشاره به اینکه اختیار و اراده و نتیجه تصمیمات ریز ودرشت فردی در گرایش به سمت اعتیاد موثر است  بیان کرد : بزرگترین اشتباه این است که آنچه رخ داده است به عنوان تقدیر بپذیریم و و عواملی که دخیل در حال و آینده است را نادیده بگیریم.

فرماندار شهرستان کامیاران در ادامه به اثرات رفتاری والدین و اطلاعات غلط افراد نا آگاه یا مغرض در گرایش جوانان به سمت اعتیاد اشاره کرد وگفت : امروز بایستی تمام افراد جامعه نسبت به عواقبی که این پدیده شوم می تواند داشته باشند آگاه باشند و بدانند مضرات مواد مخدر و وسایر مواد اعتیاد آور تنها متوجه فرد نیست بلکه آسیب های آن تمام جامعه را در بر خواهد گرفت.

وی افزود : همه باید بدانند تشویق افراد به مصرف انواع مواد دخانی واعتیاد آور که به عنوان ارزش تبلیغ می شود نه تنها ارزش نیست بلکه قدم های اولیه به سمت نابودی است و اگر به اعتیاد ختم شود باعث تولد فرزندانی به عنوان نطفه آسیب های اجتماعی در این خانواده ها و ایجاد بی حرمتی ، نگاه تحقیر آمیز جامعه ، طلاق ، سرقت ، تکدی گری ، همسر آزاری ، فرزند آزاری ، خشونت ، ترویج اعمال غیر اخلاقی ، بی قیدی نسبت به همسر وفرزندان و انواع واقسام بیماری ها می شود.

دکتر مسعود الماسی فرماندار شهرستان کامیاران در خاتمه گفت : همه در برابر آینده جامعه و امنیت عمومی مسئولیت داریم و بایستی به گونه ای عمل کنیم تا فرهنگ جامعه در مقابل چنین پدیده هایی مقاومت کند و دهیاران نیز به واسطه نقشی که در ورستاها دارند نهایت تلاش و کوشش خود را برای پیشگیری ، مبارزه و جلوگیری از اشاعه اعتیاد و مواد مخدر به عمل آورند.

 

در ادمه این همایش دکتر «رحمان حریری» دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان با اشاره به اینکه اعتیاد یک بیماری روحی روانی است گفت : برای درمان این بیماری هدف ، انگیزه و تلاش فرد معتاد در کنار مراقبت وحمایت های بعدی لازم است.

وی بیان کرد : عوامل زیادی در گرایش به سمت مواد مخدر دخیل هستند که در این زمینه با آگاهی بخشی افراد جامعه توسط گروههای مختلف می توان در پیشگیری و مبارزه با  این پدیده شوم موثر تر عمل کرد.

دکتر حریری در ادامه با اشاره به اهمیت نقش خانواده بر آینده فرزندان افزود : مهمترین مرحله آگاه سازی و مبارزه با مواد مخدر از خانواده ها شروع می شود و والدین لازم است  به جای تحمیل علایق ، تعریف علایق را انجام و به فرزندان اجازه رشد تخیلات را بدهند تا در مسیر درستی حرکت کنند.  

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان سپس راههای مختلف برخورد با این پدیده را تشریح کرد و گفت : در مان ، مقابله و فرهنگسازی سه عامل هستند که بایستی همزمان در مواجهه با این معضل بکار گرفته شود.

وی خاطر نشان کرد : جمهوری اسلامی ایران در مقابله و پیشگیری از گسترش این پدیده شوم با تقدیم 4000 شهید و 12 هزار جانباز و تخصیص 65 درصد هزینه ها به درمان تلاش زیادی در ریشه کنی آن به عمل آورده است که در مقابله 20 درصد و درمان 10 درصد می تواند اثرگذار باشد و این نشان می دهد برای تحقق اهداف ۷۰ درصد فرهنگسازی لازم است.

دکتر حریری با اشاره به اثرات سوء مصرف مواد مخدر بر مغز و شیوه ترویج آن با روش های مختلف توسط سودا گران ضمن تاکید لازم مبنی بر آگاهی بخشی در مصرف هرگونه دارو اظهار کرد : تبلیغ انواع مخدر ها با نام های مختلف ، قرص هایی با عناوین شب امتحانی ، درمان جنسی ، مسکن و سایر عناوین نه تنها یک حربه برای معتاد کردن افراد به ویژه جوانان هست بلکه ممکن است راهی برای از بین بردن توانائیها و استعدادهای افراد باشد.

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر کردستان در ادامه بر لزوم جایگزین کردن تفریحات سالم به جای استفاده از انواع مواد دخانی حتی به قصد تفریح وسرگرمی حضور در مجامع ورزشی و توسعه برنامه های ورزشی ، تقویت باورهای دینی و توجه به نماز ، گرایش به سمت برنامه های فرهنگی وعلمی و مشورت با افرد صاحب نظر در مواجه با هر گونه پیشنهاد وسوه برانگیز شد.

 

دکتر رحمان حریری گفت : شورای هماهنکی متشکل ۲۴ اداره ونهاد دولتی است و در تمام دنیا به این نتیجه رسیده اند تنها با کار دولتی نمی توان موفق بود  بلکه موفقیت زمانی حاصل خواهد شد که مردم ، انجمن ها و سایر افراد و معتمدین پای کار بیایند بر همین اساس از دهیاران می خواهیم با حساسیت بیشتر در جهت نجات جوامع روستایی به عنوان اموری خیریه وباقیات صالحات بکوشند.

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر کردستان در خاتمه گفت : سامانه 128 ستاد مبارزه با مواد مخدر کردستان آماده دریافت گزارش های مردمی در این زمینه بصورت محرمانه خواهد بود .

در این مراسم همچنین  موسیقی کردی وبرنامه های شاد اجرا شد.

همایش پیشگیری از اعتیاد تیر 98

بازدید [ 454 ]
برچسب ها