اخبار

کامیاران

نصب دستگاه شتابنگار برخط نسل چهارم درشهرستان کامیاران

کنترل پهنه لرزه خیزی نوارقرمزبا نصب دستگاه شتابنگار برخط نسل چهارم درفرمانداری شهرستان کامیاران
نصب دستگاه شتابنگار برخط نسل چهارم درشهرستان کامیاران

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان کامیاران  به نقل از ستاد مدیریت بحران فرمانداری" زلزله در زندگی انسانها از ابتدا تأثیرات منفی بر جای گذاشته‌ و برای مقابله با آن‌، افراد و جوامع تلاش کرده‌اند تا قرار گرفتن در معرض پیامدهای این بلای طبیعی را کاهش داده و مقیاس‌هایی را برای بررسی تأثیرات اولیه آن‌ها ایجاد کرده و به نیازهای پس از بروز این بلا و بازگشت به شرایط اولیه پاسخ دهند. زلزله بعنوان بلای طبیعی همواره به‌عنوان پدیده‌های تکرارشونده در طول حیات بشر وجود داشته و در آینده نیز وجود خواهند داشت. وقوع حوادثی نظیر زلزله و لغزش، در اغلب موارد تأثیرات مخربی بر سکونتگاه‌های انسانی گذارده و تلفات سنگینی بر آنان وارد ساخته است.بر اين اساس مکان استقرار بخش اعظم سکونتگاههاي انساني به طور  شهري به طور اخص همواره به دليل مجاورت نسبي با گسل ها در معرض تاثيرپذيري از وقوع پديده هايي چون زلزله، روراندگي، زمين لغزش و غيره بوده است.وقوع زلزله هاي متعدد در طي دهه هاي اخير در نقاط مختلف کشور و پيامدهاي منفي گسترده آن بويژه بر روي کانونهاي شهري دليلي بر اثبات اين مدعاست.

کارشناس ارشد شبکه شتابنگاری کشوربا اشاره به اینکه استان کردستان به سبب وجود گسل های فعال به ویژه در بخش غربی، از جمله استان های لرزه خیز کشور است بیان کرد: گسل های فعال استان بخشی از پهنه لرزه خیز وسیع زاگرس هستند که طی قرن های گذشته فعالیت های لرزه ای از خود نشان داده اند.

وی افزود: گرچه زلزله 21 آبان ماه 1396 در استان مجاور کردستان رخ داده است، اما با توجه قرارگیری سامانه های گسلی استان کردستان و کرمانشاه در یک پهنه مشترک (پهنه زاگرس)، وقوع زلزله هایی مشابه زلزله سرپل ذهاب در بخش غربی استان به ویژه در شهرهای کامیاران، سروآباد، مریوان و بانه کاملاً محتمل است.

محمدرضا ابراهیم پورامروزه یکی از مهم‌ترین مخاطراتی که همواره شهرها را تهدید مینماید خطر وقوع زلزله است. ازاین‌رو، شهر کامیاران با قرار گرفتن بر روی نوار قرمز بمانند بسیاری از شهرها با توجه به قرارگرفتن بر روی چندین گسل فعال، از جمله گسل مروارید و امتداد گسل صحنه در شمال شرق کامیاران در گردنه مروارید از پتانسیل لرزه خیزی بسیار بالا برخوردار است.

 *لذاکاهش آسیب و تاب آوری شهرها و روستاها در مقابل با مخاطرات زلزله، با شناسایی وتعیین حریم گسل شهرها و ضوابط اجرای آیین نامه ۲۸۰۰مرکز تحقیقات راه مسکن وشهرسازی و نصب دستگاههای شتابنگار برخط ولزوم بکارگیری آنها در سامانه های هشدارسریع و پاسخ سریع می باشد.*

محمدرضا ابراهیم پور در آخرین روزهفته در شهرستان کامیاران افزود:تعداد۴ایستگاه شتابنگار زلزله برخط استان کردستان درشهرهای سنندج،بانه،سقز،دیواندره نصب شده است وتا پایان هفته در شهرهای مریوان ،سروآباد، قروه باتوجه به لرزه خیز بودن آنها نصب می گرددو امروز در روز پایانی هفته پنجمین ایستگاه شتابنگاری برخط با آماده شدن زیر ساخت ایستگاه در کامیاران در این شهرستان نصب و به شبکه شتابنگاری برخط متصل گردید.

کارشناس ارشد شبکه شتابنگاری گفت:

اگر سازه‌ای براساس آیین نامه ۲۸۰۰ طراحی شود و نظارت‌ها در حال ساخت و ساز درست باشد در هنگام زمین لرزه مشکل ایجاد نمی‌شود و خسارت جانی و مالی همراه نخواهد داشت.

  محمدرضا ابراهیم پور با اعلام این خبر اظهار داشت: تاکنون بیش از ۱۱۰۰ دستگاه شتاب‌ نگار از نوع آفلاین و تعداد۲۱۲دستگاه شتاب نگار آنلاین با تکنولوژی روز دنیا در شهرستان‌ها، بخشها و مناطق لرزه خیز کشور با خطر نسبی، خیلی خطرناک و خطرناک نصب و راه‌اندازی شده است.

وی گفت: فاز اول خرید این دستگاههای شتابنگار برخط درسال۱۳۹۷با پیگیری مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی کلید خوردوحدود۲۶۰ دستگاه شتاب‌نگار زلزله جدیدخریداری و واردکشورگردید که به تناسب نیاز مناطق لرزه خیز مختلف کشور نصب شده است و در فازدوم تعداد ۲۴۰ دستگاه خریداری گردیده و درحال انجام کارهای پایانی آن جهت ورود به کشور هستیم.

 

 *نصب ۱۱۰۰ دستگاه شتاب نگار زلزله در کشور*

کارشناس ارشد شتابنگاری با بیان این که کشور ایران در غرب آسیا دارای بزرگترین شبکه شتاب‌نگاری ثبت زمین لرزه است، افزود: در ایران ۱۱۰۰ دستگاه شتاب‌نگار نصب شده و در این میان تنها کشور ترکیه با بیش از ۵۰۰ ایستگاه شتاب‌نگاری در این عرصه فعال است.

وحیدعابدکارشناس شبکه شتاب نگاری زلزله گفت: در تولید تجهیزات جدید شتاب‌نگار زلزله از آخرین تکنولوژی روز دنیا برای انتقال داده‌های شتاب زلزله به مراکز مدیریت بحران کشور و مراکز استان‌ها با استفاده از امکانات تلفن همراه استفاده شده است.

 *عملکرد سامانه هشدارسریع و پاسخ سریع*

محمدرضا ابراهیم پور درباره نحوه عملكرد این سامانه نیز توضیح داد: امواج رادیویی با سرعتی بیشتر نسبت به امواج زلزله منتقل می‌شود، بنابراین می‌توان قبل از رسیدن امواج زلزله به منطقه هدف، به كمك امواج رادیویی هشدار زلزله را به مناطق دورتر اعلام كرد.

وی افزود: البته زمان هشدار، به الگوریتم مورد استفاده در سامانه هشدار سریع نیز وابسته است، به طور كلی در سامانه‌های هشدار سریع از دو الگوریتم برجا (تك ایستگاهی) و ناحیه‌ای (شبكه لرزه‌ای) استفاده می‌شود.

محمدرضاابراهیم پور با اشاره به اینکه شعاع عملکرد این دستگاه تا چند صد کیلومتر است، گفت: همچنین این دستگاه بعد از وقوع زلزله با ارائه میزان شتاب به استفاده از نقشه های لرزش ( Shake Map ) به مدیریت بحران در مناطق مختلف کمک خواهد کرد، بدین صورت که با تهیه نقشه در هر منطقه‌ای که شتاب بیش‌تر باشد قطعا خرابی در آن منطقه نیز بیش‌تر است.

وی بیان کرد: دستگاه شتاب‌نگار زلزله چند ثانیه قبل از وقوع زلزله اطلاعاتی را به اداراتی همچون شرکت گاز و برق ارسال می‌کند تا برای کاهش خسارات زلزله، نسبت به قطعی گاز و برق اقدام کنند. که درصورت آماده سازی زیرساخت وتامین منابع مالی توسط استان امکان راه اندازی آن می باشد.

کارشناس ارشد شبکه ملی شتاب‌نگاری کشور سامانه‌های هشدار پیش هنگام و پاسخ سریع را مهمترین ابزار مدیریت بحران توصیف کرد و یادآور شد: اهمیت این سامانه‌ها به قدری است که امروزه کشورهای لرزه خیز و پیشرفته جهان قدم‌های بسیار مهمی را در طراحی و اجرای آنها در شهرها و مناطق مهم و پرجمعیت برداشته‌اند. در کشور ما نیز ضرورت راه اندازی این قبیل سامانه‌هادر شهرهایی مانند تهران ، تبریز ، مشهد، کرمان ،شیراز ، اصفهان ،ارومیه ،رشت ، ساری،سنندج وسایر شهرهای لرزه خیز اجتناب ناپذیر است.

او با بیان اینکه ماهیت این دستگاه‌ها سنجش ابعاد حوادث زلزله و خسارات ناشی از آن است، افزود: سرعت در انتقال اطلاعات مربوط به شتاب زلزله به مراکز مدیریت بحران ،زمینه افزایش سرعت عمل

مسئولان مدیریت بحران و گسیل نیروهای امدادی را به مناطق زلزله واقع شده در جای جای کشور را فراهم می‌کند.

 وحیدعابد کارشناس شبکه شتابنگاری کشورهمچنین در خصوص اهم کاربرد این دستگاه عنوان داشت: طبق ضریب آیین نامه ۲۸۰۰ مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی شتاب و لرزه منطقه وقوع زلزله توسط این دستگاه ثبت می شود و در مهندسی زلزله، تحلیل سازه ها و شناخت زمین شناسی مناطق جهت ساخت و ساز اصولی کاربرد دارد.

 

گفتنی است استان کردستان 23 ایستگاه از۱۲۱۴ ایستگاه شتابنگاری در سطح کشور و شهرستان کامیاران ۲ ایستگاه در شهر کامیاران و پلنگان رابه خود اختصاص داده است.

بازدید [ 302 ]
برچسب ها