اخبار

کامیاران

سفر مسئولان قضایی به کردستان با هدف حل مشکلات قضایی ، رفع اطاله دادرسی ، افزایش رضایت مندی و توسعه عدالت انجام می شود

رئیس سازمان زندان ها واقدامات تامینی وتربیتی کشور در جلسه شورای اداری شهرستان کامیاران گفت :‌ سفر مسئولان قضایی به کردستان با هدف حل مشکلات قضایی و رفع اطاله دادرسی و افزایش رضایت مندی و توسعه عدالتی که منجر به رفاه اجتماعی شود انجام می شود
سفر مسئولان قضایی به کردستان با هدف حل مشکلات قضایی ، رفع اطاله دادرسی ، افزایش رضایت مندی و توسعه عدالت انجام می شود

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان کامیاران جلسه شورای اداری این شهرستان امروز چهارشنبه 23 مرداد ماه 98 با حضور دکتر اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان ها واقدامات تامینی وتربیتی کشور، دکتر الماسی فرماندار شهرستان، دکتر فرشادان نماینده مردم در مجلس، معاونین فرماندار ، مدیر کل زندان های کردستان،  مسئولان قضایی شهرستان ، ائمه جمعه شهرستان ودیگر اعضای شورای اداری در محل سالن جلسات اداره تبلیغات برگزار شد.

دکتر اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان ها واقدامات تامینی کشور در این جلسه گفت : دستگاه قضایی به عنوان یکی از قوای سه گانه ضمانت اجرای عدالت وتوسعه آن در جامعه را به عهده دارد و در این عرصه بحث مبارزه با فساد و جرائم و پیشگیری از جرم را به عنوان یک دغدغه دنبال می کند.

وی در ادامه افزود : هدف از حضور مسئولان قضایی در استان کردستان بسط وتوسعه عدالت، حل مشکلات قضایی ، رفع اطاله دادرسی ، افزایش رضایت مندی و توسعه عدالتی که منجربه رفاه اجتماعی شود می باشد.

دکتر جهانگیر مبارزه فراگیر با فساد و بدون خط قرمز را یک خواسته مردمی دانست و بیان داشت : در این دوره شاهد تحقق چنین امری از سوی رئیس قوه قضاییه هستیم که هیچ تعارف وخط قرمزی  در آن وجود ندارد و توجه به یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری در مبارزه با فساد که از سال های گذشته وجود داشته می باشد.

وی افزود : آن چیزی که جامعه را رنج می دهد کمبود ها نیست و کمبود در همه جا هست و آن عامل رنجش مردم تبعیضی است که مورد قبول مردم نیست و ریاست قوه در راستای تاکید رهبر معظم انقلاب حرکت جهادی خودر به همین منظور شروع کرده اند و ما شاهد آن هستیم.

دکتر جهانگیر در ادامه به بخشی از مشکلات دستگاه قضایی و نیازمندی های این دستگاه در مبارزه ، کاهش و پیشگیری از جرم  اشاره و خاطر نشان کرد : برای کاهش جرائم نیازمند همکاری تمام بخش ها به ویژه مجلس به منظور تصویب قانون شفاف که بتواند خلاء ها را پر کند و همچنین نظارت مداوم مدیران و دستگاهها هستیم.

وی بیان داشت : در سال گذشته از تعداد پرونده های کیفری تشکیل شده قریب به 40 درصد حکومیت جزایی افراد را به دنبال داشته که بیش از 20 درصد محکومیت ها منجربه حبس و حدود 17 درصد منجر به دیه وصرفا حدود 3درصد مجازات های جایگزین را به دنبال داشته است.

رئیس سازمان زندان های کشور از تغییر رویکرد دستگاه قضایی و سیاست این دستگاه مبنی بر کاهش جمعیت زندانیان خبر داد و گفت : بر همین اساس در طول ده سال گذشته جمعیت زندانی ها به زیر 200 هزار نفر کاهش یافته است.

دکتر جهانگیر زندان را یک ضرورت برای کسانی عنوان کرد که مخل امنیت وپایمال کننده حقوق مردم و قانون شکن هستند و اظهار نمود : این افراد باید از جامعه جدا باشند تا امنیت جامعه به عنوان یک امنیت پایدار پابرجا بماند.

وی افزود : نباید بیشتر مشکلات جامعه را از طریق حبس حل کنیم بلکه آن بخش هایی مانند مسائل مالی و مهریه را با سیاست کاهش آمار کیفری دنبال کنیم که بر همین اساس آمار زندانیان مربوط به مهریه به حدود 1000 نفر رسیده است .

 رئیس سازمان زندان های کشور اشتغال زنداینان پس از آزادی را یکی از راههای مهم در عدم بازگشت آنان به محیط زندان اعلام و بیان داشت :  سازمان زندان ها در حال حاضر بیش از 130 حرفه در زندان ها را آموزش می دهد و مدارس متعددی در سطح زندان ها در کنار آموزش های قرآنی ، فرهنگی و تربیتی واصلاحی دایر نموده که در سال گذشته بیش از 5000 زندانی با همکاری نهضت سواد آموزی باسواد شده اند.

وی خاطرن نشان کرد : در راستای سیاست های کشور انتقال 20 زندان برزگ کشور به خارج از شهرها در حال انجام می باشد ودر صورت وجود اعتبار یا امکان تهاتر آمادگی لازم برای انتقال زندان کامیاران نیز وجود دارد.

ردیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی وتربیتی کشور در خاتمه اظهار امیدواری کرد : سفر مسئولان قضایی به استان کردستان منجر به ارائه خدمات بیشتر به مرد م این استان و اقدامات مفید وموثر برای این خطه قهرمان پرور فراهم نماید.

 

در ابتدای جلسه مسعود سعادت رئیس دادگستری شهرستان کامیاران با اشاره به ظرفیت زندان شهر کامیاران گفت : تلاش ها واقدامات مناسبی برای کاهش جمعیت کیفری به شیوه های مختلف انجام شده است که مجازات های جایگزین یکی از آنهاست.

وی خواستار همکاری مردم ، انجمن ها و افراد صاحب نفوذ به منظور تقویت فرهنگ عمومی در راستای پیشگیری و کاهش جرایم شد افزود : با تدابیر لازم توسط شهروندان عزیز می تواند شاهد کاهش جمعیت کیفری بود.

رئیس دادگستری شهرستان کامیاران در خاتمه به بعضی از نیازهای زندان اشاره وخواستار تلاش جهت رفع آنها شد.

شورای اداری کامیاران 23 مرداد 98

بازدید [ 217 ]
برچسب ها