اخبار

شهرستان کامیاران

دومین جشنواره منطقەای هوره و سیاچه‌مانه به میزبانی کامیاران برگزار شد

دومین جشنواره منطقەای هوره و سیاچه‌مانه شامگاه پنجشنبه شب 29 آذر ماه 97 در سالن ورزشی استقلال کامیاران با حضور دکتر الماسی فرماندار، قلعه شاخانی مدیرکل ارشاد اسلامی واستقبال گرم مردم شهرستان کامیاران وبا مشارکت و همراهی هنرمندان و نام آوران موسیقی کُردی برگزار شد
دومین جشنواره منطقەای هوره و سیاچه‌مانه به میزبانی کامیاران برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری کامیاران دومین جشنواره منطقەای هوره و سیاچه‌مانه شامگاه پنجشنبه شب 29 آذر ماه 97 در سالن ورزشی استقلال کامیاران با حضور دکتر الماسی فرماندار، قلعه شاخانی مدیرکل ارشاد اسلامی شوراهای اسلامی ، مسئولان ادارات و استقبال گرم مردم شهرستان کامیاران وبا مشارکت و همراهی هنرمندان و نام آوران موسیقی کُردی برگزار شد.

دکتر مسعود الماسی فرماندار شهرستان کامیاران با خیر مقدم حضور هنرمندان ، مسئولین و دیگر حاضرین در این مراسم گفت: کامیاران به لحاظ فرهنگی وهنری دارای ظرفیت ها ی بالایی است که ما تلاش می کنیم با برگزاری چنین جشنواره هایی این ظرفیت ها را شکوفا واستعدادها را معرفی نماییم. 

وی افزود : دولت تدبیر وامید می خواهد با برگزاری برنامه های فرهنگی مبتی بر خواست مردم و مدیریت خود آنان   شور و نشاط را در جامعه ایجاد و آسیب های اجتماعی را کاهش دهد.

فرماندار کامیاران تصریح کرد : امروزه بعضی از روشنفکران دنیا بر سر این موضوع که توسعه در کدام یک از بخش های اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی و فرهگی اولویت دارد دچار اختلاف نظر هستند و افرادی معتقدند توسعه فرهنگی اولویت دارد و اعتقاد ما هم چنین است.

دکتر الماسی با بر شمردن بعضی از تولیدات فرهنگی در جوامع مختلف به عنوان نماد افزود : توسعه فرهنگ  و برنامه های فرهنگی از اولویت های مهم هر جامعه است چرا که فرهنگ می تواند اشتغال آفرین و مانعی در برابر توسعه طلبی دنیای غرب باشد.

فرماندار کامیاران اظهار کرد : جای بسی خرسندی است که کامیاران بعد از تهران وسنندج توانسته است کنسرت بانوان را بدون کوچکترین حاشیه ای اجرا و همچنین جنگ های شادی و کنسرت های متعددی در سطح شهر وروستا برگزار نماید که در دراز مدت می تواند توسعه فرهنگی ایجاد نماید.

دکتر الماسی در ادامه خواستارتوجه به بخش تئاتر شهرستان به منظور ورود هنرمندان به عرصه سینما به عنوان صنعتی که می تواند فواید مالی زیادی را عاید نماید شد و گفت : عرصه هنر وفرهنگ عرصه تولید ثروت است که نباید از آن غافل شد.

فرماندار کامیاران افزود : خوشبختانه تجهیزات لازم برای راه اندازی سینمای کامیاران  به عنوان یک اقدام فرهنگی فراهم شده است واین جای تقدیر دارد .

وی تصریح کرد: برای حفظ سنت ها وفرهنگ کرد و کردستان برنامه های خاصی در شهرستان کامیاران صورت گرفته و ودراین راستا کلاس های آموزشی رقص کردی راه اندازی شده که حایز اهمیت است چون به عنوان یک کار گروهی وتیمی برگرفته از آیین وسنت های گذشتگان توسعه فرهنگی را تقویت می کند.

فرماندار کامیاران هدف از برگزاری جشنواره های فرهنگی وهنری  را توسعه فرهنگی عنوان کرد و گفت : در رقابت بین سنت ومدرن هوره وسیا چه مانه می تواند با حضور هنرمندان بزرگ موفق عمل کند.

نماینده عالی دولت در کامیاران از برگزاری جشنواره های متعدد فرهنگی وورزشی که به منظور توسعه اشتغال ورونق گردشگری برنامه ریزی شده است در این شهرستان خبر داد و تصریح کرد : در کنار برگزاری این جشنواره ها با عرضه وتولید صنایع دستی و سایر محصولات تلاش خواهیم کرد به خوبی ظرفیت های شهرستان را معرفی و با موانع پیش روی توسعه برنامه های فرهنگی مقابله نماییم.

دکتر مسعود الماسی در ادامه با اشاره به ظرفیت بزرگ گردشگری شامل مجموعه پالنگان ، سد زیویه و مناطق تخت زنگی وچرسانه گفت : به دنبال اجرای طرح های گردشگری هستیم و در این زمینه با سرمایه گذاران هم وارد بحث شده ایم که تا  با راه اندازی طرح هایی لازم در این زمینه و ارایه خدمات مطلوب منافع بزرگی برای شهرستان ایجاد نماییم.

فرماندار شهرستان کامیاران در ادامه به تخصیص 150 میلیارد تومان اعتبار در بخش منابع آبی سد گاوشان و هزینه کرد کامل آن تا انتهای سال خبر داد و همچنین اعلام کرد به منظور اشتغالزایی 15 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.

دکتر الماسی با تبریک پیشاپیش یلدا و ابراز خرسندی از بارش باران و رحمت الهی که موجب خوشحالی همه به ویژه کشاورزان شده است و لزوم مدیریت صحیح این منابع با اعلام خبر خوش تخصیص 90 میلیارد ریال اعتبار برای افزاش حق آبه در حوزه سد گاوشان گفت : به همت دولت محترم منابع شرب آب کامیاران پایدار و مطالبه عمومی مردم مبنی بر افزایش حق آبه از سد گاوشان محقق خواهد شد.

نماینده عالی دولت در خاتمه ضمن تقدیر از زحمت کشان برگزاری این برنامه ورویداد مهم فرهنگی توصیه کرد : به سمت توسعه فرهنگی پیش برویم یعنی فرهنگی را تولید کنیم که شرایط تحمل ومداراو احترام وارزش برای شنیدین نظرات همدیگر را فراهم نماید.

گفتنی است برای بهتر برگزار کردن دومین جشن منطقه ای هوره و سیاچه‌مانه نسبت به سال گذشته تدارک و برنامه ریزی های زیادی شده بود تا تعدادی از مسئولان استان و هنرمندان برجسته حوزه موسیقی کُردی در این برنامه حضور پیدا کنند که شرایط جوی و بارش برف مانع از حضور تعدادی از هنرمندان شد ولی با این وجود بار دیگر این جشن مورد استقبال چشمگیر مردم کامیاران قرار گرفت.

شایان ذکر است : در این دوره از جشن منطقه ای هوره و سیاچەمانه ١٥ نفر از هنرمندان عرصه موسیقی هوره و سیاچەمانە و مور از استان های کردستان، کرمانشاه ،ایلام و لرستان به اجرای برنامه پرداختند.

در انتهای این برنامه هم از سال ها تلاش و زحمت هنرمند نامدار کُرد شفیع کیمنه ای تجلیل به عمل آمد.

دومین جشنواره هوره وسیا چه مانه کامیاران

بازدید [ 3166 ]
برچسب ها