اخبار

تقدیر از پژوهشگران برتر کامیاران

در مراسمی به مناسبت هفته پژوهش از پژوهشگران برتر شهرستان کامیاران تقدیر شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری کامیاران مراسمی به مناسبه هفته پژوهش با حضور جمال ارشدی سرپرست فرمانداری ، رشید قربانی مدیر کل آموزش وپرورش ، اساتید وکارشناسان دانشگاه پیام نور وفعالان عرصه پژوهش در مدارس ، پژوهشگران دانش آموز و مسئولان شهرستان برگزار و از 53 پژوهشگر برتر کامیارانی در عرصه های مختلف تجلیل شد.
در مراسمی به مناسبت هفته پژوهش از پژوهشگران برتر شهرستان کامیاران تقدیر شد.

جمال ارشدی سرپرست فرمانداری کامیاران: هدف ازتحقیق و پژوهش تولید دانش به منظور پیشرفت ، توسعه و کاستن از نارسائیهاست.

سرپرست فرمانداری کامیاران با تبریک هفته پژوهش وفناوری و تقدیر از برگزار کنندگان این مراسم وفعالان این عرصه گفت: فقدان بسترهای پژوهشی از نظر فرهنگی در جامعه با وجود این همه پژوهش از مهمترین علت های بروز آسیب های و مشکلات اجتماعی و اقتصادی است.

جمال ارشدی با اشاره به ظرفیت های مطلوب شهرستان اظهار امیدواری کرد :  با کمک پژوهشگران، تلاش های مدیران و همکاری آموزش و پرورش و دانشگاه ، کامیاران به جایگاهی برسید که شاخص های فرهنگی آن نسبت به میانگین استانی وکشوری به  سطح بالاتری قرار گیرد.

وی ضمن تاکید لازم مبنی بر هدفمند کردن کارهای تحقیقاتی و پژوهشی افزود : ایجاد رقابت میان پژوهشگران، کارآمد کردن پژوهش های علمی در جامعه، تقویت اعتبارات پژوهشی، توجه به نیازها و اولویت های پژوهشی در منطقه و شهرستان، افزایش ارتباط بین آموزش و پرورش و دانشگاه و بهبود ارتباط دستگاهی و درون دستگاهی را از عوامل موثر در زمینه تقویت وتوسعه فعالیتهای تحقیقاتی و پژوهشی است.

ارشدی با اشاره به اینکه برای انجام یک پژوهش کابردی و علمی باید شاخص ها و حوزه های پژوهش فراهم شود، افزود: ار آنجا که رقابت در دنیا بر سر تولید دانش است باید روند تولید دانش از مدارس آغاز شود، که خوشبختانه در حال حاضر این اقدام آغاز شده است.

وی مشکل بزرگ محققان را ناتوانی در بیان زبان علمی با زبان عامیانه دانست و تاکید کرد: محقق باید در درجه اول بداند علمی که در جامعه تاثیر گذار نباشد، علم نیست و به همین خاطر او باید مقاله ای را که می نوسید در جامعه اثر گذار باشد.

ارشدی با اشاره به اثرات پژوهش بر مسایل و مشکلات برای پیدا کردن راه حل علمی در کنترل و کاهش آن است، یادآور شد: پژوهش باید منجر به خلاقیت، اختراع و نوآوری و پیدا شدن یک راه علمی برای حل یک مساله شود.

سرپرست فرمانداری کامیاران در خاتمه گفت : هدف ازتحقیق و پژوهش تولید دانش به منظور پیشرفت ، توسعه و کاستن از نارسائیهاست وامید است با اهداف مشخص وبه منظور توسعه همه جانبه کارهای پژوهشی وتحقیقاتی صورت بگیرد.

 

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان: حوزه پژوهش نیازمند تخصیص اعتبارات بیشتر است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان در این همایش با بیان اینکه پژوهش ها باید متناسب با نیاز، حل کننده مشکلات، کاربردی و کاربست داشته باشد، افزود: مقاله باید منجر به تولید علم و افزایش درآمد ناخالص ملی شود.

رشید قربانی به مسئول بودن تک تک افراد جامعه در برابر افزایش بار علمی هر کشور اشاره کرد و یادآور شد: در این میان مسئولان بیشتر از سایر افراد جامعه مسئولیت دارند.

قربانی پایه پژوهش را فکر کردن دانست و تاکید کرد: از آنجا که برای ساختن جامعه متفکر باید از رده سنی پایین و کودکان آن جامعه کار را آغاز کرد بنابراین بعد از خانواده آموزش و پرورش مهمترین بار این مسئولیت را بر دوش دارد.

مدیر کل آموزش و پرورش کردستان پژوهش را نوشتن 300 صحفه کتاب ندانست و گفت: پژوهش باید یک اختراع باشد که منجر به یک عمل یا کشف شود.

قربانی با بیان اینکه اگر بخواهیم پژوهش ها در آینده بهتر از گذشته باشد، افزود: برای تکرار نشدن اشتباهات گذشته باید روی پژوهش های دانش آموزی سرمایه گذاری بیشتری شود.

به گفته وی، آموزش و پرورش کامیاران به نسبت جمعیت شهرستان در سال گذشته در حوزه اقدام پژوهی با عملکرد بسیار خوبی در جایگاه دوم استان قرار گرفته است.

وی تربیت را مقدم بر تعلیم و در اولویت دانست و اضافه کرد: باید این 2 همزمان با هم حرکت کنند و از هر کدام در جهت پیشرفت دیگری استفاده شود.

قربانی معلم ها را تاثیر گذارترین قشر در حوزه تربیت شهروند خوب در آینده خواند و یادآور شد: برای رسیدن به جامعه پیشرفته و مدرن، کار کردن در حوزه تربیت مهمترین وظیفه آموزش و پروش است.

در این همایش فرشید علیمردای و دلبر احمدی به نمایندگی از پژوهشگران با ارائه پژوهش های خود و بیان خواسته هایشان از جامعه و مسئولان سعی کردند این پیام که کامیاران نیاز شدید به تبدیل شدن به یک جامعه پژوهش محور دارد را به گوش مسئولان برسانند.

گفتنی است این همایش با حضور بیش از 50 پژوهشگر برتر شهرستان کامیاران در حوزه های مختلف، مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان، سرپرست فرماندار کامیاران و برخی مدیران شهرستانی برگزار شد.

در پایان این همایش از تمام پژوهشگران برتر شهرستان کامیاران در حوزه های مختلف با اهدای جوایز و لوح تقدیر، تجلیل بعمل آمد.

بازدید [ 891 ]
برچسب ها