اخبار

شهرستان کامیاران

تجلیل از گردوکاران برتر کردستان در اولین جشنواره استانی گردو به میزبانی شهرستان کامیاران

اولین جشنواره استانی گردو به میزبانی شهرستان کامیاران با حضور دکتر الماسی فرماندار کامیاران ، مهندس زارع معاون عمران وبرنامه ریزی فرمانداری ، مهندس جعفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی ، مهندس مرادی نماینده مردم قروه ودهگلان در مجلس ، جمعی از مدیران استانی وشهرستانی وتولید کنندگان برتر این محصول در نقاط مختلف استان به میزبانی کامیاران برگزار شد
تجلیل از گردوکاران برتر کردستان در اولین جشنواره استانی گردو به میزبانی شهرستان کامیاران

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان کامیاران اولین جشنواره گردو به میزبانی شهرستان کامیاران با حضور دکتر مسعود الماسی فرماندار شهرستان کامیاران ، مهندس زارع معاون عمرانی وبرنامه ریزی فرمانداری ، مهندس خالد جعفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان ، مهندس علی محمد مرادی نماینده قروه ودهگلان وعضو کمیسیون کشاورزی در مجلس ، مدیران کل منابع طبیعی ، تعاون روستایی  ، بیمه روستاییان و عشایر ، صندوق کار آفرینی امید ، بخشداران مرکزی وموچش ، معاونین جهاد کشاورزی استان ، مسئولان جهاد کشاورزی شهرستان ها و کارشناسان این مدیریت در کامیاران ، جمعی از مسئولان شهرستانی و تولید کنندگان برتر این  محصول ارزشمند در نقاط مختلف استان در محل فرهنگسرای ارشاد اسلامی وبه میزبانی کامیاران با هدف تجلیل از تولید کنندگان برتر این محصول وبا محوریت توسعه باغات تجاری ومکانیزه ، اصلاح ونوسازی باغات درجه دو و جایگزینی آنها با ارقام جدید اصلاح شده با ژئوتیپ های برت با استفاده از تکنیک سرشاخه کاری ، ایجاد یکنواختی در تولید محصول گردوی استان با امکان سورت وصادرات این محصول و توسعه ارقام دیر برگده به منظور کاهش مخاطراتی نظیر سرمای دیر رس بهاره برگزار شد.

فرماندار شهرستان در این مراسم گفت : 31 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی در سال جاری در سطح شهرستان پرداخت شده است که بخش مهمی از این تسهیلات در جهت توسعه بخش کشاورزی بوده است.

دکتر مسعود الماسی با اشاره به اقدامات خوب در حوزه پایاب سدهای شهرستان کامیاران افزود : استفاده از ظرفیت این سدها وطرح تبدیل 5 هزار هکتار از اراضی پایاب سد گاوشان  از دیم به آبی که امیدواریم با حمایت مسئولان کشاورزی با سرعت دنبال شود ، آبگیری سد رمشت در آینده نزدیک وتبدیل زمین های پایاب این سد به آبی ، پمپاژ سد گاوشان به بیش از هزار هکتار از اراضی خامسان و تامین آب بیش از هزار هکتار از زمین های پایاب سد زیویه و بهره برداری از شبکه آن تحول مهمی در عرصه تولید واشتغال شهرستان می باشد.

وی تصریح کرد : ظرفیت ها ی خیلی خوبی هم در عرصه باغداری شهرستان و استفاده از منابع با استفاده از توان کشاورزان در روستاهای مختلف و در مساحت کم وجود دارد که هم دارای صرفه اقتصادی وتولید محصول باکیفیت می باشد که با ترویج این کار وسایر محصولاتی که ارزش افزوده بالایی دارد می توان از هدر رفت منابع جلوگیری کرد.

دکتر الماسی تولید محصولات با کیفیت وشناسامه دار  ودارای ارزش غذایی بالا وسالم را ضروری دانست واظهار امیدواری کرد : در این راستا با نگاه زیست محیطی ، تصفیه فاضلاب های روستای وشهری و استفاده کمتر از سموم ومواد شیمیایی در جهت توسعه پایدار کشاورزی و توسعه روستایی تلاش کرد.

فرماندار شهرستان کامیاران در خاتمه از طرح های مهم آماده برای سرمایه گذاری در حال اجرا و اجرا شده از قبیل ایمان طیور ، سردخانه ها ، واحدهای ذرت خشکنی ، کشتارگاه مرغ ، کارخانه تولید رب گوجه فرنگی و خوراک دام وطیور و مجتمع های تولید آبزیان اشاره و ضمن اعلام حمایت از هرگونه سرمایه گذاری در سطح شهرستان کامیاران گفت : در حالی که با مشکل تروریسم اقتصادی روبرو هستیم تنها تکیه گاه ما زمین وخاک مناسبی است که در اختیار داریم که با استفاده بهینه از آن می توانیم مانع از تحقق اهداف دشمن شویم.

در ادامه این جشنواره نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی به عنوان دیگر سخنران مراسم گفت: میانگین کردستان در زمینه اراضی آبی کشاورزی 10 درصد است که با میانگین ۴۷ درصدی کشوری فاصله زیادی دارد.

مهندس علیمحمد مرادی اظهار کرد: در کردستان 5 میلیارد مترمکعب روان آب‌ داریم که اگر بتوانیم به درستی مدیریت کنیم می‌توانیم ذخائر زیرزمینی را هم حفظ کنیم.

مرادی گفت: 33 سد در استان کردستان وجود دارد که مدیریت آنها خارج از استان است.

وی افزود: با تلاش مسوولان دولتی و نمایندگان مردم در مجلس توانستیم در بحث تخصیص آب گام‌های خوبی برداریم و امسال تا الان برای 96 هزار هکتار از اراضی دیم استان تخصیص آب گرفته‌ایم.

نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: هدف‌گذاری ما افزایش این آمار به 300 هزار هکتار است.

مرادی افزود: پیگیری امورات استان در حوزه تخصیص آب و کشاورزی مهم‌ترین اولویت‌هایی بود که دنبال شد و اتفاقات خوبی در این حوزه افتاده است.

وی اضافه کرد: استان کردستان زمانی به توسعه دست می‌یابد که بتوانیم اراضی دیم را به آبی تبدیل کنیم و این مهم بدون تخصیص آب ممکن نمی‌شود.

مرادی خاطرنشان کرد: مخالف انتقال آب برای شرب به هر میزان که نیاز سایر استان‌ها است نیستیم ولی سهم خود استان نیز باید عادلانه داده شود.

وی عنوان کرد: کردستان ظرفیت عظیمی برای کشاورزی و دامداری دارد در گذشته متاسفانه این پتانسیل عظیم به خوبی دیده نشد که خوشبختانه با هماهنگی مدیران استانی و پیگیری کمیسیون کشاورزی مجلس تحول خوبی در این حوزه ایجاد شد.

مرادی اضافه کرد: توسعه 50 هزار هکتار باغات استان از خروجی‌های خوب حضور بنده کمیسیون کشاورزی به استان بوده است.

مهندس علیمحمد مرادی نماینده قروه ودهگلان در مجلس گفت: تصمیمات خوبی در کمیسیون کشاورزی وبه نفع کشاورزان گرفته شده است اما بدلیل مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم ها امکان عملی شدن آن توسط دولت وجود ندارد.

 

مهندس خالد جعفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی به عنوان سخنران پایانی این جشنواره  گفت : استان کردستان با دارا بودن 7334 هکتار باغات گردو و تولید سالیانه 15000 تن محصول با حدود 11هزار بهره بردار، مقام ششم تولید گردوی کشور را به خود اختصاص داده است. که شهرستان کامیاران با سهم 10% تولید این محصول رتبه چهارم را در تولید گردو به خود اختصاص داده است.

مهندس خالد جعفری با اشاره به اینکه گردوی ایرانی به عنوان چهارمین محصول عمده باغی ایران وپس از پسته دومین محصول خشکباری مهم ایران است ،  اظهار کرد :گردو از نظر اقتصادی به خصوص صادرات غیرنفتی اهمیت بالقوه زیادی دارد.

وی افزود:از مجموع کل باغات ایران 2/5 درصد باغات به درختان گردو اختصاص دارد و سطح زیر کشت درختان گردو در ایران حدود 160 هزار هکتار با تولید 222 هزار تن میباشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: تولید گردو دراستان کردستان از اهمیت ویژه ایی برخوردار است اظهار داشت :علاوه بر میزان مصرف داخلی استان میزان صادرات این محصول در6 ماهه نخست امسال 1172 کیلوگرم به ارزش حدود 360 میلیون ریال و در سال گذشته 1387 کیلوگرم به ارزش 580 میلیون ریال رسیده است.

مهندس جعفری خاطر نشان کرد :متوسط عملکرد باغات گردوی استان 2.5 تن در هکتار که با اجرای طرح  سرشاخه کاری باغات گردو علاوه بر افزایش کیفی محصول عملکرد محصول دو برابر شده و به 5 تن افزایش می‌یابد.

وی از اهمیت تغییر تاج درختان گردو در باغات قدیمی با استفاده از تکنیک سرشاخه کاری در استان خبردادو گفت:  هر ساله در استان به دلیل حادث شدن سرماهای دیر رس بهاره و نوسانات دمایی در اوایل فصل رشدی باغات، شاهد خسارت ناشی از سرمازدگی به انواع گونه‌های باغی به ویژه گردو  هستیم به طوری که نوسانات تولید طی سنوات مختلف معرف شدت و اهمیت این موضوع است برای کاهش این خطرات سرشاخه کاری یکی از راهکارهای مناسب دراین مورد است.

مهندس جعفری ادامه داد :  در برخی از سال‌ها از جمله سال 97 افت عملکرد و تولید محرز و مشخصی را به همین دلیل شاهد بودیم (تولید استان حدود 12 هزار تن) این درحالی است که با توجه به میانگین تولید استانی عملکرد مطلوبی نیست، لذا با ترویج و توسعه ارقام دیر برگده (چندلر، فرنت، روند و فرانکت ) که آغاز فصل برگ‌دهی و رشد این ارقام دیرتر از ژنوتیپ های مختلف استانی است (حدود20 روز الی یک ماه ) می‌توان موضوع خسارت سرمای دیرس بهاره را در سطح استان حل نماید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان عنوان کرد:  ارقام عنوان شده از ویژگی‌های شاخص دیگری همچون مغز سفید، پوست نازک، درشتی و یک‌دستی برخوردار هستند که تمامی این مسایل در بهبود و افزایش قیمت و در نهایت درآمد گردوکاران مؤثر خواهد بود. در حال حاضر نیز سالانه حدود 80 الی 100 هکتار از باغات گردو سرشاخه کاری می شود که دو شهرستان بانه و سروآباد در این مهم پیشرو هستند.

وی با اشاره به برآورد ریالی هزینه سرشاخه کاری باغات گردو براساس هکتار و اصله افزود: هزینه یک هکتار باغ گردو حدود 112 میلیون ریال می‌باشد که با احتساب 160 اصله درخت هزینه سرشاخه کاری هر اصله حدود 700 هزار ریال می باشد و درختان سرشاخه کاری شده بعد از 3 سال به بهره‌برداری اقتصادی خواهند رسید.

مهندس خالد جعفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان یادآور شد :مقایسه ارزش صادراتی گردو در بازار های جهانی در مقایسه با هر بشکه نفت، با در نظر گرفتن این که قیمت هر بشکه نفت خام حدود 56 دلار و قیمت هر دلار 12300 تومان است، قیمت تمام شده هر بشکه نفت در بازار جهانی حدود 690  هزار تومان برآورد می‌گردد این در حالی است که قیمت هر کیلو گردو درجه یک را اگر 60 هزار تومان در نظر بگیریم هر 11.5 کیلوگرم گردو معادل یک بشکه نفت خواهد بود . به عبارتی هر یک کیلو گرم گردو 4.9 دلار  ارزش اقتصادی خواهد داشت.

 

در پایان این جشنواره  از 15 نفر از تولیدکنندگان برتر گردو در کردستان با اهداء لوح وهدایای تجلیل به عمل آمد.

جشنواره استانی گردو آذر 98 کامیاران

بازدید [ 332 ]
برچسب ها