اخبار

کامیاران

برگزاری همایش ویژه دهیاران بخش مرکزی با حضور مهندس علوی نماینده مجلس شورای اسلامی و دکتر الماسی فرماندار شهرستان کامیاران

همایش ویژه دهیاران بخش مرکزی شهرستان کامیاران صبح امروز چهارشنبه 24 مرداد ماه با حضور مهندس علوی نماینده مردم شهرستانهای کامیاران ،دیواندره و سنندج در مجلس شورای اسلامی ،دکتر الماسی فرماندار شهرستان کامیاران ،باتمانی بخشدار مرکزی شهرستان ، روئسای ادارات خدمات رسان،رئیس شورای بخش مرکزی و دهیاران بخش مرکزی به ریاست دکتر الماسی در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار گردید .
برگزاری همایش ویژه دهیاران بخش مرکزی با حضور مهندس علوی نماینده مجلس شورای اسلامی و دکتر الماسی فرماندار شهرستان کامیاران

در ابتدای جلسه دکتر الماسی فرماندار شهرستان کامیاران ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین و آرزوی صحت و سلامتی و طول عمر با عزت برای مقام معظم رهبری و موفقیت دولت تدبیر و امید: دهیاران را بازوی پرتوان دولت در سطح روستا بیان کرد و اظهار داشت: باید تمام امورات روستاها با حضور و نظر دهیاران انجام شود چراکه آنان در شکوفایی اقتصادی روستاها موثرند.

فرماندار شهرستان کامیاران افزود: دهیاران در جوامع مردم‌سالاری که دچار تحول اساسی در حوزه سیاسی ـ اجتماعی شده‌اند از نمادهای اصلی دموکراسی هستند.

وی با اشاره به وضعیت راه‌های شهرستان گفت: میانگین جاده‌های روستایی کامیاران 40 درصد و در سطح استان 60 درصد است که این به منزله پایین بودن آمار 20 درصدی کامیاران نسبت به میانگین استانی در این حوزه می باشد.

فرماندار شهرستان کامیاران با اشاره به بلوار 45 متری شهر و مشکل کمربندی تصریح کرد: اگر روی بلوار 45 متری کار انجام شود، می‌تواند جایگزینی موقت بوده تا بتوانیم در سطح ملی در خصوص کمربندی بحث و به نتایج خاصی برسیم.

الماسی در خصوص اعتبارات دهیاری‌ها اذعان کرد: چون درآمدهای سرانه روستایی استان کردستان کم است در نتیجه میزان اعتبارات تخصیصی به دهیاری‌ها نیز کم است.

وی یکی از مشکلات اصلی دهیاراری‌ها را تخصیص اعتبارات براساس ارزش افزوده دانست و افزود: دولت باید در این مهم یا براساس توازن و یا به شکل منطقه‌ای و یا یکپارچه به صورت ملی درآمدهای دهیاری‌ها را در نظر بگیرد.

الماسی تاکید کرد: باید دهیاران اطلاعات سیاسی و خبری خود را افزایش داده و با آگاهی از اقدامات دولت دفاع کنند!

فرماندار شهرستان کامیاران با تاکید بر رسیدگی به مسائل زیست‌محیطی گفت: جای خوشحالی است که دهیاران به این سطح آگاهی رسیده‌اند که برای رسیدن به توسعه پایدار، باید به سراغ ساماندهی زباله، فاضلاب و دیگر مسائل زیست محیطی بروند.

وی بیان کرد: اگر حساسیت خود را در ارتقاء فرهنگ اجتماعی روستایی افزایش بدهیم، این امر می‌تواند در بسیاری از مسائل تأثیرگذار و تعیین‌کننده باشد.

الماسی خاطر نشان کرد: هدف اصلی ما توسعه پایدار بوده که این مهم اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه «جهانی فکر کنیم و منطقه‌ای عمل کنیم» و با این شعار مسائل اصلی و مهم منطقه را شناسایی و در این راستا گام برداریم.

نماینده مردم سنندج در مجلس گفت: امروز نوسانات شدید تورم در کشور به حدی سریع و لحظه‌ای صورت می‌گیرد که پیمانکاران جرأت فعالیت ندارند.

 

 در ادامه  این جلسه مهندس علوی نماینده مردم شریف شهرستانهای کامیاران ،دیواندره و سنندج در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امروز مدیریت روستاها در دست دهیاری‌ها است و همه مسئولان و نمایندگان مردم نیز در راستای رفع کم و کاستی‌های تلاش می‌کنند و به جنگ اقتصادی و تحریم‌هایی که دشمنان راه‌انداخته‌اند، اشاره کرد و گفت: ایران از قدرت‌های برتر منطقه در حوزه بازدارندگی بخصوص بازدارندگی نامتقارن است.

 

در ادامه باتمانی بخشدار مرکزی کامیاران فرازهای از بیانات مقام معظم رهبری در برابر اقشار مختلف مردم کشور مورخ 22 مردادماه در خصوص حمایت از دولت و توصیه به قوای سه گانه جهت توجه به مشکلات و مسائل موجود بیان نمودند وگزارشی از عملکرد چهارماهه اول سال 97 ارائه و اظهارداشت در حوزه بخش مرکزی شهرستان و در راستای انجام پروژه های عمرانی اعتباری بالغ بر 12450000000(دوازده میلیاردو چهارصدو پنجاه میلیون ریال) هزینه گردیده که با این اعتبار، حدود9500 متر احداث شبکه فاضلاب ،8000 متر مربع سنگ فرش ،2000 متر جدول گذاری و 1200 متر مربع دیوار حائل انجام شده است و بخشداری مرکزی همواره در قالب اعتبارات دهیاری ها و با مشارکتهای مردمی در حال انجام پروژه های عمرانی در روستاهای این بخش می باشد.

 

بخشدار مرکزی کامیاران در ادامه با اشاره به بعضی از مشکلات و مسائل حوزه بخش مرکزی از جمله پوشش آنتن دهی موبایل بخصوص در روستاهای دهستان ژاورد خواستار توجه مسئولین محترم در این بخش شد وی  همچنین نبود جایگاه استاندارد برای جمع آوری زباله روستاهای بخش مرکزی را یکی دیگر از معظلات این بخش دانست واظهار امیدواری کردکه تخصیص اعتبار در این زمینه بصورت جداگانه صورت گیرد.   

 

باتمانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پتانسیل بالای گردشگری در روستاهای بخش مرکزی بخصوص روستاهای پالنگان و تنگی ور عنوان داشت: صنعت گردشگری به عنوان یکی از شاخص های مهم در حوزه در آمد زایی و اشتغال پایدار به ویژه در بخش روستایی و وجود مناطق بکر و دیدنی و جاذبه های توریستی ، تفریحی و اماکن زیارتی و تاریخی در حوزه بخش مرکزی، یکی از اولویت های مهم این بخشداری توجه ویژه به این موضوع و تقویت و ساماندهی مناطق مذکور بر اساس قابلیت ها و ظرفیت های منحصر به فرد  هر نقطه میباشد و در این راستا برنامه ها و اقداماتی مهمی در دست بررسی و اجرامی باشدکه تعدادی از آنها به مرحله اجرایی رسیده است.

 

 درپایان مهندس علوی نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس با اشاره به تسهیلات نظامی پیشرفته و توانایی تاکتیکی بالای ایران تصریح کرد: دشمنان تجربه ناموفق جنگ سرد با ما را دارند و به همین دلیل وارد جنگ نرم شده‌اند اما خوشبختانه در این حوزه نیز با شکست مواجه‌اند.

وی اضافه کرد: امروز دشمنان نظام به خاطر عدم موفقیت در جنگ سرد و نرم، وارد جنگ ناجوانمردانه تحریم‌های مالی، جنگ سایبری و حمایت از اپوزیسیون‌های داخلی و خارجی شده‌اند.

علوی تحریم‌های مالی را خطرناک توصیف کرد و افزود: این تحریم‌ها چرخش کاری را کُند خواهد کرد.

وی با تاکید برلزوم مدیریت درست و خودکفایی در تمام سطوح اظهار کرد: امروز نوسانات شدید تورم در کشور به  حدی سریع و لحظه‌ای صورت می‌گیرد که پیمانکاران جرأت فعالیت ندارند.

عضو مجمع نمایندگان کردستان در مجلس در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اعتبارات تعیین‌شده برای پروژه‌های جاده‌ای کامیاران گفت: برای پروژه جاده کامیاران-سقر بالغ بر 2 میلیارد تومان اعتبارات مصوب شده است.

وی به وعده وزیر ارتباطات برای نصب دکل در چند روستای اصلی شهرستان و پرداخت بالغ بر 150 میلیون تومان پول به آموزش و پرورش بخش مرکزی و موچش و کمک به تجهیز مدارس این شهرستان اشاره کرد.

نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس، میانگین جاده‌های روستایی شهرستان کامیاران نسبت به استان را کم دانست و خاطر نشان کرد: فعالیت جاده‌ای روستایی 17 روستا جزو برنامه بوده که به زودی اقدامات آن آغاز می‌شود و این مهم قطعاً میانگین شهرستان را ارتقاء خواهد داد.

وی در خصوص مسأله آب گفت: امروز بحث آب از مشکلات بسیار مهم کشور است که به هیچ قیمتی نباید اجازه اقدامات غیراصولی و غیرقانونی در این مهم را به کسی بدهیم.

علوی به سفر کمیسیون عمران مجلس به استان کردستان در هفته‌های آتی اشاره کرد و افزود: خوشبختانه در بخش گازرسانی شاهد اقداماتی خوبی در سطح استان بوده‌ایم و قطعاً روستاهای باقی‌مانده نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی اشاره به جوابگو نبودن زیرساخت‌های شهرها، بر لزوم مهاجرت معکوس تاکید کرد و گفت: امسال بالای یک میلیون تن گندم به ارزش 920 میلیارد تومان در استان کردستان به‌فروش رسید که این نشان از وضعیت بسیار خوب کشاورزی در روستاهاست.

عضو مجمع نمایندگان کردستان در مجلس در پایان ایران را عامل امنیت منطقه بخصوص عراق دانست و بیان کرد: اگر ایران نبود، امروز در بسیاری از کشورهای مجاور از جمله عراق امنیتی وجود نداشت.


بازدید [ 567 ]
برچسب ها