اخبار بخشداری ها

بخشداری مرکزی

برگزاری همایش ویژه دهیاران بخش مرکزی با حضور دکتر فرشادان نماینده مجلس شورای اسلامی و دکتر الماسی فرماندار شهرستان کامیاران

همایش ویژه دهیاران بخش مرکزی شهرستان کامیاران صبح روز سه شنبه 27 شهریور ماه با حضور دکتر فرشادان نماینده مردم شهرستانهای کامیاران ،دیواندره و سنندج در مجلس شورای اسلامی ،دکتر مسعود الماسی فرماندار شهرستان کامیاران ،باتمانی بخشدار مرکزی شهرستان ، روئسای ادارات خدمات رسان،رئیس شورای بخش مرکزی و دهیاران بخش مرکزی به ریاست دکتر الماسی در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار گردید .
برگزاری همایش ویژه دهیاران بخش مرکزی با حضور دکتر فرشادان نماینده مجلس شورای اسلامی و دکتر الماسی فرماندار شهرستان کامیاران

در ابتدای جلسه بخشدار مرکزی کامیاران ضمن تسلیت ایام محرم و تقدیر و تشکر از  دکتر الماسی فرماندارشهرستان و دکتر فرشادان نماینده محترم مجلس جهت حضور در همایش ماهانه دهیاران بخش مرکزی گزارشی از عملکرد شش ماهه دوم سال 96 و  سال جاری  بخشداری و دهیاری های بخش مرکزی ارائه و اظهارداشت در حوزه بخش مرکزی شهرستان اعتباری بالغ بر 14500000000(چهارده میلیاردو پانصد میلیون ریال) هزینه گردیده که با این اعتبار بالغ بر 68 پروژه عمرانی  ازجمله9500 متر احداث شبکه فاضلاب ،8000 متر مربع سنگ فرش ،2000 متر جدول گذاری و 1200 متر مربع دیوار حائل انجام شده است و بخشداری مرکزی همواره در قالب اعتبارات دهیاری ها و با مشارکتهای مردمی در حال انجام پروژه های عمرانی در روستاهای این بخش می باشد و حدود 20 درصد از اعتبار هزینه شده در این مدت از محل مشارکت های مردمی بوده و این آمارنشان دهنده نهایت همکاری مردم در انجام پروژه های عمرانی در روستا ها ی بخش مرکزی شهرستان میباشد.

باتمانی با اشاره به بعضی از مشکلات و مسائل  از جمله نبود زیر ساخت های مناسب و به روز ،وجود شکبه های فرسوده آب و فاضلاب و شبکه مخابراتی و وجود تیر های برق قدیمی در محل های نامناسب اظهار داشت : وجود موانع ذکر شده انجام پروژه های عمرانی و طرح هادی روستاها را تا حدودی کندتر کرده که لازم است در این زمینه ادارت خدمات رسان نهایت همکاری را با بخشداری مرکزی و به تبع آن دهیاری های تابعه داشته باشند .

بخشدار مرکزی کامیاران در بخش دیگری از سخنان خود بررسي و شناخت زمينه هاي ايجاد مشاغل روستاییان  با رويکرد اشتغالزايي حضور مشتاقانه سرمايه گذاران در پروژه هاي مشارکتي در سطح بخش و روستاها  بمنظور دستيابي به درآمدهاي پايدار و ایجاد اشتغال زایی یکی دیگر از اولویت های مهم بخشداری و دهیاری ها بخصوص در روستاهای هدف گردشگری عنوان کرد.

باتمانی در پایان افزایش تعداد بیمه شدگان روستایی را یکی از اقدامات مهم در حوزه روستا ها عنوان کرد و گفت : آمار صندوق بیمه روستایی ، کشاورزی و عشایر در شهرستان کامیاران نسبت به سطح استان در سطح پایین قرار داشته و افزایش این مهم نیازمند همکاری بیشتر دهیاری ها هستیم ولازم است دهیاران محترم با اطلاع رسانی به موقع در روستا افراد واجد شرایط را شناسایی  و به کارگزای های این صندوق در سطح بخش معرفی کنند.

**************

در ادامه جلسه دکتر الماسی فرماندار شهرستان کامیاران ، ضمن تقدیر و تشکر از حضور دکتر فرشادان نماینده محترم مجلس در شهرستان و دیدار با دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها اظهار داشت: درسیستم جدید مدیریتی کشور،مدیریت روستاها به شوراها و دهیاری ها سپرده شده که این مهم نماد دموکراسی در کشور است که دهیاران و شوراها منتخبین مردم بوده که فضای سیاسی کشور را به سمت تحولات عمیق در حوزه های مختلف سیاسی، اجتماعی، مدنی و فرهنگی برده و این مهم از میراث خوب دوران اصلاحات است.

الماسی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تاثیر رسانه ها و فضای مجازی اظهار کرد: رسانه و فضای مجازی امروزه به مانند نورافنکهایی عمل کرده و همه اتفاقات مثبت و منفی را از دور افتاده ترین نقاط و در کمترین زمان پخش می کنند و این به نوبه خود باعث شده ساختارهای سیاسی و اجتماعی جامعه به سمت بلوغ برود.

فرماندار کامیاران در ادامه برلزوم داشتن پندار درست تاکید کرد و افزود: قطعا با پندار درست کردار درست نیز شکل می گیرد.

 الماسی مطالبه گری در تمامی سطوح را به خودی خود مثبت ارزیابی کرد و سنجیدن آن با لزوم داشتن خروجی را اشتباه دانست و گفت: اگر ما مشارکت مردم را کسب کنیم با کمتر از این اعتبارات هم می توانیم قدم های بزرگ برداریم و در این راستا کامیاران دارای پتانسیل ها و ظرفیت هایی بوده که در صورت پای کار بودن مشارکت وحمایت مردم قطعا توانایی تامین بسیاری از نیازهای استان کردستان را دارد.

فرماندار کامیاران سرمایه گذاری کم در حوزه فرهنگی و اجتماعی را یکی از بزرگترین مشکلات در رشد و ترقی این حوزه دانست و افزود: در بسیاری از حوزه ها خدمات اولیه و ضروری فراهم بوده اما متاسفانه فرهنگ استفاده درست از آن وجود ندارد.

الماسی به حمایت دولت از فعالیت های حزبی و سیاسی و عدم فعالیت فعالان سیاسی تا دقیقه های پایانی نزدیکی به انتخابات اشاره کرد و گفت: ما باید در چهار چوب و ساختار مشخص برای رسیدن به نتیجه مدنظر حرکت مداوم و فعالیت منسجم داشته باشیم و هرگونه موفقیت در فعالیتها را منوط به حضور و پای کار بودن جدی و دلسوزانه مردم دانست و افزود: قطعا تزریق صرف اعتبارات و پول بدون مشارکت عمومی مردم پیشرفت و توسعه به همراه نمی,آورد.

فرماندار کامیاران به تجربه های مختلف در دولت های قبل اشاره کرد و گفت: در دولت فعلی باید اول انرژی خود را رها و با شناخت ظرفیت ها و پتانسیل های خود به سمت توسعه پایدار حرکت کنیم و برحمایت همه جانبه از هرگونه سرمایه گذاری در شهرستان تاکید کرد و افزود: اگر ما در ترمیم و تغییر تفکرات ذهنی خود اصلاحاتی در راستای تفکر درست ایجاد نکنیم قطعا در آخر بازنده خواهیم بود

الماسی در پایان توسعه شهرستان کامیاران را در توسعه چندشاخص و قطب بسیار قوی دانست و اظهار داشت : تنها راه برون رفت از عدم توسعه نیز تغییر رویکرد ذهنی مان و احترام به منابع طبیعی و زیست محیطی می باشد.

*******************

در پایان  سید مهدی فرشادان نماینده مردم شهرستانهای کامیاران ،دیواندره و سنندج ضمن تقدیر از فعالیت دهیاران و شوراهای اسلامی در جهت توسعه و عمران و آبادانی و حفظ بافت تاریخی و سنتی در روستاها بخصوص روستاهای هدف گردشگری  اظهار داشت : طی سالهای گذشته دهیاری ها فاقد اعتبارات خاص بودن در حالی که امروز به همت مسولان امر بر روی کم و کاستی های آن بحث می کنیم.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس ضمن اشاره به افزایش دوبرابری اعتبارات سال 96 نسبت به سال 95 گفت: امسال با وجود مشکلات اقتصادی که موجب کاهش اعتبارات دولتی شد نگذاشتیم اعتبارات کردستان نسبت به سال 96 کاهش چندانی داشته باشد.

وی به اقدامات خوب و مثبتی که در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی در روستاها صورت گرفته اشاره کرد و افزود: ما باید در راستای حفظ بافت پاک و سالم موجود در روستاها با مقابله جدی با آسیب های اجتماعی تلاش مضاعف کنیم.

فرشادان ضمن اشاره به بازدید کمیسیون برنامه و بودجه از وضعیت نامناسب مکانی، موقعیتی و بافتی بیمارستان کامیاران ، گفت: با وجود دستور اکید دولت برای عدم آغاز هرگونه پروژه جدید در کل کشور ساخت بیمارستان 100 تخته خوابی این شهرستان در دستور کار قرار گرفته و برای این مهم ردیف بودجه خاصی تعیین شد.

 نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس ضمن اشاره به وعده وزیر بهداشت برای کمک 30 میلیارد تومانی از محل اعتبارات در اختیار خود برای ساخت این بیمارستان، خبر داد: در حال حاضر 7 میلیارد تومان اعتبارات این پروژه موجود بوده و با توجه به تامین اعتبار زمین این بیمارستان به زودی شاهد کلنگ زنی و آغاز فعالیت ساخت و احداث آن خواهیم بود.

فرشادان در ادامه جاده های استان کردستان را قتلگاه مردمی دانست و بیان کرد: وضعیت جاده ها و راههای استان کردستان بارهای و بارها موضوع گلایه های ما از وزیر مربوطه بوده که چرا باید کردستان که در دوران جنگ در خط مقدم قرار داشت در توسعه راه روستایی جزو استان های آخر کشور باشد؟.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس زخم های هشت سال دفاع مقدس بر تن کردستان را نیازمند مرحمی در قالب ارایه خدمات شایسته دانست و گفت: با توجه به وضعیت راه روستایی کردستان افزایش اعتبارات این حوزه از 9 به 18 میلیارد و کافی دانستن آن شایسته مردم و استان کردستان نیست.

وی به کم و کاستی های وزارت راه و شهرسازی در استان کردستان اشاره کرد و افزود: امروز کردستان در حوزه مسکن مهر، بافت فرسوده شهری و روستای شاهد مشکلات عدیده بوده و همچنین در حوزه ریل که از 82 شروع شده طی 6 سال گذشته شاهد هیچ اتفاق خاصی نبوده ایم.

فرشادان ادامه داد: در پروژه کریدور شمال به جنوب که از مهمترین پروژه های جاده ای استان کردستان است اگرچه اقداماتی صورت گرفته اما آنچه مدنظر مردم این استان و شایسته آنها است صورت نگرفته است

 نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس پیشروی فعالیت عمرانی بخصوص در حوزه راه را نیازمند اعتبارات خاص دانست و گفت: این مهم با اوراق خزانه پیش نخواهد رفت.

وی ضمن اشاره به اینکه رئیس جمهور در استان کردستان رای اول را کسب کرده است، تاکید کرد: نیاز جدی است که استان کردستان تبعیض مثبت برایش قایل شوند.

فرشادان در ادامه در خصوص وضعیت آب، گفت: ما هم مانند مردم همیشه از وضعیت آب استان کردستان شاکی و به آن معترض بوده ایم.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس بیان کرد: 90 درصد کشاورزی مردم کردستان در حالی دیمی است که بارندگی سالانه ما دوبرابر میانگین کشوری بوده و 13 میلیارد مترمکعب آب روان با ذخیره 6 میلیارد در پشت 33 سدآبی را در پرونده پتانسیل ها و ظرفیت های خود داریم.

وی استان کردستان را در حوزه کشاورزی دارای جایگاه بالایی در سطح کشور دانست و تصریح کرد: امروز میانگین زمین های کشاورزی آبی در سطح کشور 47 درصد و در استان کردستان با تمامی پتانسیل های اشاره شده تنها 10 درصد است که این شایسته و زیبنده مردم این دیار نیست.

فرشادان به نوشته شدن سند توسعه استان کردستان طی فشارها و تاکیدات وارده اشاره کرد و گفت: زمین های کشاورزی در استان کردستان باید به 300 هزار هکتار برسد که این مهم موجب افزایش میانگین زمین کشاورزی استان به سطح میانگین کشور می شود.

وی استان کردستان را در حوزه آب و فاضلاب روستایی بسیار مظلوم دانست و ضمن وعده به تلاش برای مرتفع ساختن این مشکل اضافه کرد: ظلم است که آب سدهای استان کردستان بدون بهره و فایده ای از جلوی چشمان و لبان تشنه مردم روستاهای ما عبور کند

فرشادان در بخش دیگر از سخنانش در خصوص بحث اشتغال افزود: 1 و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها برداشت شده است که می تواند نوید بخش حرکت های خوب و تاثیرگذار در راستای توسعه اشتغال در روستاها باشد.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس این اعتبارات اشتغال زایی را بسیار خوب دانست و گفت: متاسفانه به خاطر کوته فکریها و نظرات سلیقه ای مدیران در سطح استان بخصوص حوزه بانکی بسیاری از افرادی که مشمول دریافت این فرصت خوب شغلی بوده به خاطرات مشکلات پیش رو « عطایش را به لقایش می بخسند».

وی به تصویب مصوبه قبول سندهای روستایی از سوی بانکها اشاره کرد و تصریح کرد: با توجه به حل برخی از مشکلات، مسولان استانی مکلف به تسهیل روند ارایه این تسهیلات بوده و در صورت تخدی ملزم به پاسخگویی به مافوقان خود هستند.

فرشادان در بخش دیگر از سخنانش در خصوص مسایل معیشتی مطرح شده، تحریم دارو و جلوگیری از معاملات مالی مردمی را خلاف قوانین حقوق بشری دانست و بیان کرد: بسیاری از مشکلات کشور ربطی به دولت ندارد چراکه مشمول تحریم ها و خلف وعده هایی از سوی کشورهایی شده که داعیه دفاع از حقوق بشر را دارند.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس در پایان وضعیت اقتصادی موجود کشور را بهترین شرایط برای رونق صادرات دانست و گفت: ما باید در این حوزه بسیار فعال بوده تا بتوانیم منابع ارزی وارد کشور کرده و با آن وضعیت داخل را رونق و بهبود بخشیم.

بازدید [ 689 ]
برچسب ها