اخبار

شهرستان کامیاران

برگزاری مراسم نهضت همگانی نهال کاری برای ایران سرسبز همزمان با سراسر کشور در منطقه خامسان کامیاران

با حضور استاندار کردستان ، فرماندار کامیاران ، معاون عمران وبرنامه ریزی فرمانداری کامیاران ، مدیر کل منابع طبیعی ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ، رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کردستان ، شهردار سنندج و جمعی دیگر از مسئولان استانی وشهرستانی و همیاران طبیعت همزمان با سراسر کشور و نقاط مختلف استان مراسم نهضت همگانی نهال کاری برای ایران سرسبز همزمان با سراسر کشور در منطقه خامسان کامیاران واقع در حوزه سدگاوشان برگزار شد
برگزاری مراسم نهضت همگانی نهال کاری برای ایران سرسبز همزمان با سراسر کشور در منطقه خامسان کامیاران

به گزارش روابط عمومی فرمانداری کامیاران؛ مهندس بهمن مرادنیا در مراسم نهضت همگانی نهال کاری برای ایران سرسبز همزمان با سراسر کشور در منطقه خامسان کامیاران در روز پنج شنبه 14 آذر با بیان اینکه یک عزم همگانی برای توجه به منابع طبیعی وجود دارد، افزود: هزار و ۲۰۰ هکتار تعهد دولت برای نهال کاری در سطح استان بود و تاکنون هزار و ۶۳۰ هکتار نهال کاری انجام شده و قرار است این سطح به دو هزار هکتار برسد.
وی با بیان اینکه در سراسر کشور بصورت سراسری ۱۴ میلیون نهال کاشت شده است، ادامه داد: از روستاییان و جوامع محلی درخواست دارم از این عرصه ها مراقبت کنند چرا که بعد از مدتی این طرح در قالب تعاونی به خود آنان واگذار می شود.
مهندس مرادنیا اظهار کرد: اعتبار این طرح از محل صندوق توسعه ملی و با دستور رهبر معظم انقلاب تامین شده است که نشان توجه ایشان به ضرورت حفاظت از منابع طبیعی است.
استاندار کردستان نهال کاری در استان را راهکاری برای جلوگیری از نابودی منابع طبیعی ذکر کرد و اظهار داشت: لازم است بخشی از این نهال کاری ها در حاشیه شهرهای استان انجام شود که هم به کاهش آلوده گی هوا کمک خواهد کرد و هم می تواند تبدیل به تفرجگاه برای مردم شود.
وی همچنین تاکید کرد که مسئله ورود فاضلاب روستاهای اطراف به مخزن سدها به صورت جدی در دستور کار قرار دارد و تلاش می کنیم این مسئله را بصورت بنیادی حل کنیم.
مراسم نهضت همگانی نهال کاری در روستای خامسان و بان سەی از توابع کامیاران با حضور استاندار کردستان، جمعی از مدیران استانی و حضور مردم محلی برگزار شد، در منطقە خامسان کامیاران ٦۱4 هکتار از عرصە های طبیعی بصورت بذر و نهال، نهال کاری شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان روز پنجشنبه در مراسم آغاز نهضت نهال‌کاری در حاشیه سد گاوشان کامیاران اظهار داشت: نهضت نهال‌کاری ابتکاری نو و در جهت گام برداشتن در مسیر توسعه جنگل در کشور است که طی آن ۱۴ میلیون نهال در کشور به صورت همزمان غرس می‌شود.

سعدی نقشبندی سهم کردستان از این میزان را ۶۰۰ هکتار توسعه جنگل‌کاری با بذر و ۶۰۰ هکتار با نهال اعلام کرد و افزود: بدلیل همخوانی با شرایط اقلیمی و بارش اولین بارندگی‌ پاییزی، کاشت درختان جنگلی بلوط و بنه ابتدا به صورت گلدانی انجام شد و امروز در این منطقه غرس شدند.

وی با بیان اینکه در زمینه نهالکاری بیشتر از تعهد عمل شده است، اضافه کرد: تعهد اداره کل منابع طبیعی کردستان ۶۰۰ هکتار بود که ۷۵۳ هکتار عملیاتی شده و در بذرکاری بلوط و بنه هم ۸۷۲ هکتار انجام شده است.

نقشبندی با اشاره به مشارکت مطلوب مردم و جوامع محلی و دستگاه‌های اجرایی از اجرای این طرح، پیش بینی کرد تا پایان آذر ماه جاری ۲ هزار هکتار نهالکاری و بذرکاری در این ۶ شهرستان انجام شود.

وی یادآور شد: با به ثمر رسیدن این طرح، در قالب ماده ۳، جوامع محلی و بهره برداران می توانند از این اراضی جنگلی برای اجرای طرح های گردشگری استفاده کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان حوزه گاوشان را بزرگترین حوزه نهال کاری استان با ۶۱۴ هکتار اعلام کرد و گفت: برای اجرای این طرح ۱۳ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

طرح های آبخیزداری پشتوانه جنگل‌کاری

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان هم در این مراسم طرح‌های آبخیزداری را پشتوانه مناسبی برای اجرای جنگل‌کاری دانست و افزود: اجرای این طرح نسجام خاص دستگاه‌های اجرایی، مردم و جوامع محلی را می‌طلبد.

خالد جعفری اضافه کرد: با توجه به فرسایش خاک، حفاظت از سدها در دستور کار وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد تا عمده مسیرهایی که در حوزه های آبریز و نزدیک سدها قرار دارد با اجرای این طرح‌ها به استواری بیشتر خاک کمک کند.

وی به اجرای بزرگترین طرح انتقال آب استان در روستای خامسان کامیاران اشاره کرد و گفت: به غیر از این طرح، ۴۸۰ هکتار دیگر در شهرستان کامیاران به منظور انتقال آب در دست اجراست.

حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی تامین کننده منافع عمومی

فرماندار کامیاران هم در این مراسم با اشاره به مزایای اجرای این طرح در حفاظت از محیط زیست ومنابع طبیعی به منظور دستیابی به توسعه و تامین منابع جمعی گفت : مزایای اجرای این طرح تامین کننده منافع عمومی در امروز وفردا است.

وی از فاضلاب‌های روستایی به عنوان تهدیدی برای حوزه های آبریز و آبخیز نام برد و گفت: هم اکنون فاضلاب چندین روستای کامیاران به این حوزه ها میریزد که رفع این مشکل نیازمند کار ویژه است.

مسعود الماسی به اجرای طرح تبدیل اراضی دیم به آبی در سطح پنج هزار هکتار از اراضی حاشیه سد در این شهرستان اشاره کرد و افزود: هم اکنون یک هزار و ۵۰۰ هکتار اجرایی و اجرای باقی آن نیازمند حمایت‌های ویژه است.

وی تاکید کرد: با اجرای طرح انتقال آب به روستای خامسان یک هزار و ۲۰۰ هکتار از زمین های دیم این روستا به آبی تبدیل میشود که با ایجاد ۲ هزار و ۸۰۰ شغل از این طریق، گام مهمی برای اشتغالزایی برداشته خواهد شد.

در پایان این مراسم توسط استاندار کردستان و مسئولان به صورت نمادین چندین نهال و بذر درختان مثمر وغیر مثمر کشت شد.

غرس نهال با عنوان نهضت همگانی نهال کاری برای ایرانی سرسبز

بازدید [ 262 ]
برچسب ها