اخبار

کامیاران

برگزاری مراسم روز ملی روستا و جشنواره کشمش در روستای طاینه بخش موچش کامیاران

با حضوردکتر الماسی فرماندار شهرستان کامیاران ، دکتر فتحی نماینده مجلس ، مهندس زارع معاون عمران و برنامه ریزی فرماندار ، مرادی بخشدار موچش ، جمعی از مسئولان استانی وشهرستانی و اهالی محلی مراسم روز ملی روستا و جشنواره کشمش در روستای طاینه بخش موچش برگزار شد
برگزاری مراسم روز ملی روستا و جشنواره کشمش در روستای طاینه بخش موچش کامیاران

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان کامیاران، به مناسبت 15 مهر روز ملی روستا و معرفی یکی دیگر از محصولات با کیفیت روستاهای شهرستان کامیاران مراسمی با حضور دکتر مسعود الماسی فرماندار شهرستان ، دکتر محسن فتحی نماینده مردم در مجلس ، مهندس زارع معاون عمران وبرنامه ریزی فرمانداری ، مهندس حکمت مدیر عامل مخابرات استان ، مریوانی مدیرکل میراث فرهنگی ، اسکندری مدیر کل تعاون روستایی ، مرادی بخشدار موچش ، صارمی و یوسفی مسئول نمایندگان در مجلس دکتر فرشادان و دکتر فتحی ،  نگهدار و حاجی میرزایی مدیران هماهنگی وترویج و باغبانی جهاد کشاورزی استان ، مومن پورمعاون امور آب استان ، شرف خانی مدیر صندوق کارآفرینی امید استان کردستان ، مسئولان وکارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان ، شورای شهر سنندج ، بخشدار مرکزی ، شهردار و شورای شهر کامیاران و شهردار موچش ، صداوسیمای کردستان ، جمعی از مسئولان شهرستان ، شورای اسلامی ، دهیار واهالی روستاهای طاینه ویمینان در روستای طاینه با مشارکت وهمکاری بخشداری موچش ، جهاد کشاورزی ،آموزش وپرورش ، شورای اسلامی ودهیاری و اهالی روستاهای طاینه ویمینان روز سه شنبه 15 مهر 99 برگزار شد.

 

دکتر مسعود الماسی فرماندار شهرستان کامیاران با تبریک هفته نیروی انتظامی ، روز ملی روستا و تقدیر از برگزار کنندگان این مراسم گفت: از مهمترین جاذبه های شهرستان کامیاران بافت روستایی ، جاذبه های طبیعی ، تاریخ وقدمت ، معماری و تنوع محصولات باغی وکشاورزی است.

وی از تلاش های لازم برای توسعه مناطق روستایی شهرستان خبر داد و افزود : بهبود و افزایش امکانات  و زیر ساخت ها ، بیمه روستایی ، اختصاص تسهیلات توسعه پایدار روستایی ، برگزاری جشنواره های مختلف و مهمتر از همه برنامه ثبت جهانی هورامان به مرکزیت پالنگان اقدامی در راستای توسعه مناطق روستایی شهرستان است.

دکتر الماسی توسعه پایدار روستایی وتولید ثروت در این مناطق را در گرو پیوند دادن تولیدات به جشنواره ها عنوان و بیان کرد : در شهرستان کامیاران امکان برگزاری 5 جشنواره با محوریت محصولاتی از قبیل به ، انگور ، انار ، توت فرنگی و گردو وجود دارد که با برگزاری این جشنواره ها می توان مناطق گردشگری را در سطح منطقه ای ، ملی و جهانی معرفی کرد.

فرماندار شهرستان کامیاران در خاتمه با اشاره به افزایش نگران کننده آمار کرونا در سطح شهرستان بر لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی تاکید کرد.

دکتر محسن فتحی نمانیده مردم شهرستان های سنندج ، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: هدف از این مراسم تنها معرفی محصولات کشاورزی نیست بلکه معرفی این روستا و منطقه به منظور جذب توریست و گردشگر است.

وی بیان داشت: ما نباید دوران کرونا را ببینیم بلکه با آینده نگری به دنبال توسعه فعالیت های توریستی به عنوان یکی از فعالیتهای ارزشمندی که می تواند در افزایش درآمد و اشتغالزایی نقش آفرین باشد ، باشیم.

دکتر فتحی با ابراز خرسندی و حمایت از مطرح شدن برنامه ثبت جهانی هورامانات ، اظهار امیدواری کرد: از این فرصت در جهت افزایش فعالیتهای گردشگری در روستاها ، مهاجرت معکوس و کاهش حاشیه نشینی در شهرها استفاده لازم به عمل آید.

نماینده مردم سنندج ، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی از پیگیری مسائل ومشکلات مطرح شده به منظور بهبود زیر ساخت ها در سطح کلان خبر داد و از مسئولان خواست در سطح استان و شهرستان نیز با هدف فراهم کردن زیر ساخت های مناسب در روستاها به منظور توسعه فعالیتهای گردشگری و افزایش اشتغال و تولید تلاش نمایند.

در ادامه این مراسم بهرام کوشکی مدیر جهاد کشاورزی گزارشی از وضعیت کشاورزی شهرستان ارائه نمود و در پایان از 12 باغدار وتولید کننده برتر کشمش در روستاهای طاینه ویمینان تجلیل به عمل آمد.

گفتی است روستاهای یمینان و طاینه به عنوان قطب تولید کشمش در شهرستان کامیاران مطرح بوده و هرساله نسبت به تولید این محصول به صورت سنتی (بولاو ) که کیفیت وارزش بالایی دارد اقدام می کنند./.

 


مراسم روز ملی روستا و جشنواره کشمش روستای طاینه 15 مهر 99

بازدید [ 168 ]
برچسب ها