اخبار

کامیاران

برگزاری سومین جشنواره منطقه ای فرهنگ وادبیات کردی پرژه به مدت دور روز در کامیاران

سومین جشنواره منطقه ای فرهنگ وادبیات کردی پرژه به مدت دو روز با همراهی شاعران و نویسندگان پنج استان برگزار و با حضور دکتر مسعود الماسی فرماندار کامیاران وجلال قلعه شاخانی مدیرکل ارشاد اسلامی کردستان با معرفی برگزیدگان خاتمه یافت
برگزاری سومین جشنواره منطقه ای فرهنگ وادبیات کردی پرژه به مدت دور روز در کامیاران

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان کامیاران سومین جشنواره منطقه ای فرهنگ وادبیات کردی پرژه روز جمعه و شنبه 13 و 14 اردیبهشت ماه 98 در محل فرهنگسرای کامیاران به مدت دو روز با حضور شاعران و نویسندگان کرد زبان پنج استان کردستان ، کرمانشاه ، لرستان ، ایلام و آذربایجان غربی برگزار و با معرفی برگزیدگان در دو بخش شعر ومقاله خاتمه یافت.

در مراسم اختتامیه این جشنوراه که با حضور دکتر مسعود الماسی فرماندار کامیاران ، جلال قلعه شاخانی مدیرکل ارشاد اسلامی کردستان ، جمعی از مسئولان و اهالی فرهنگ و هنر وادب کامیاران برگزار شد فرماندار این شهرستان گفت : فرهنگ و هنر می تواند در خدمت توسعه قرار گیرد و فعالیت در این راستا و برگزاری چنین برنامه هایی استعدادهای هنری را معرفی وشکوفا خواهد کرد.

وی با اشاره به برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی در کامیاران در فروردین و اردیبهشت ماه 98 افزود : اجرای برنامه های متعدد فرهنگی نشان دهنده ظرفیت های خوب در این زمینه است که بایستی در این حوزه کار بیشتری شود.

دکتر الماسی با ابراز خرسندی از برگزاری چنین جشنواره ای در سطح منطقه ای تصریح کرد : برای اینکه بتوانیم جشنواره پرژه را در سطح ملی و بین المللی برگزار کنیم باید از نظر سخت افزاری و زیر ساختی شرایط میزبانی را مهیا نماییم که هدف ما هم فراهم کردن شرایط مطلوب در سطح شهرستان است.

دکتر مسعود الماسی با بیان اینکه لهجه های مناطق کرد نشین تحت تاثیر ویژگی منحصر به فرد جغرافیا است، افزود: جغرافیا و مفهوم ناحیه تاثیر فراوانی بر لهجه ها دارد و کلمات ویژه با آهنگ ویژه ناشی از تفاوت لهجه ها است. جدا از زبان و لباس، آوا ها نیز تحت تاثیر محیط است و این نشان دهنده تفاوت های جغرافیایی، آب و هوایی و محیطی است.

فرماندار شهرستان کامیاران در خاتمه اظهار امیدواری کرد : با توجه به ظرفیت خوب استان کردستان در زمینه های فرهنگی وهنری در سطح شهرستان وسایر نقاط استان بحث فرهنگ وهنر بدین شکل ادامه داشته باشد.

جلال قلعه شاخانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت : سومین جشنواره پرژه به میزبانی شهرستان کامیاران برگزار می شود.

وی افزود : طی فراخوانی که در اواخر سال 97داده شد مجموعا حدود 400 اثر توسط شاعران و نویسندگان مناطق کرد نشین به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد.

قلعه شاخانی تصریح کرد : پس از بررسی آثار توسط هیأت داوران  ۱۲۰ اثر از ۴۰ شاعر انتخاب و به منظور اجرا معرفی گردید.

مدیر کل ارشاد اسلامی کردستان خاطرنشان کرد : علاوه بر این 40 شاعر از 20 شاعر منتخب نیز دعوت شد که در مجموع 60 شاعر آثار خود را در طی این دو روز اجرا وبالغ بر 100 قطعه ادبی قرائت گردید.

عبید رستمی معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با بیان اینکه شهرستان کامیاران می تواند پایگاه مطمئنی برای شعر وموسیقی کوردی باشد، گفت: امیدواریم دوره های بعدی این جشنواره به صورت ملی و بین المللی برگزار شود.

عبید رستمی در آیین اختتامیه سومین جشنواره منطقه ای فرهنگ و ادبیات کردی پرژه در کامیاران اظهار کرد: شعر گره خوردگی خیال و عاطفه است و حادثه ای است که در زبان رخ می دهد و رستاخیز کلمات است.

وی با بیان اینکه تمام تلاش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان خدمتگزاری به اصحاب فرهنگ و هنر است، عنوان کرد: بر همین اساس جشنواره ها و برنامه های فرهنگی و هنری در حوزه های مختلف در استان پیش بینی شده است.

معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان به برگزاری جشنواره منطقه ای پرژه اشاره کرد و افزود: کامیاران در تمام حوزه ها صاحب نظر است و هنرمندان ارزشمندی دارد، اما در حوزه شعر و موسیقی پتانسیل ها و استعداد ویژه ای در این شهرستان وجود دارد.

رستمی با تاکید بر اینکه کامیاران این ظرفیت را دارد که پایگاه مطمئنی برای شعر کوردی باشد، افزود: ما تمام تلاش خود را برای هر چه بهتر برگزار شدن این جشنواره به کار خواهیم گرفت و امیدواریم بسترهای لازم برای برگزاری این جشنواره در سطوح بالاتر فراهم شود.

وی خاطر نشان کرد: دبیرخانه جشنواره منطقه ای فرهنگ و ادبیات کردی پرژه تعطیل نمی شود و استارت دوره بعدی این جشنواره بایستی از امروز آغاز شود و در سال آینده شاهد برگزاری این جشنواره به صورت ملی و بین المللی باشیم.

در پایان هیات داوران سومین جشنواره فرهنگ و ادبیات پرژه کامیاران متشکل از دکتر نجم الدین جباری، دکتر جمال احمدی، دکتر جلیل آهنگر نژاد و محمد موفقی نفرات برتر این جشنواره را معرفی نمودند.

بر اساس تصمیم این هیأت در بخش شعر محمد مرادی نساری از ایلام حائز رتبه اول ، فریاد غفوری از مریوان حائز رتبه دوم و رتبه سوم مشترکاً به سمیرا زمانی منفرد ازکوهدشت لرستان  و فرشیدرستمی از  سنندج رسید .

همچنین در بخش مقالات برتراز کریم خضری از اشنویه آذربایجان غربی و اسلام شاهمرادی و میثم عاطفی نیا از اسلام آباد کرمانشاه نویسندگان 2 مقاله تقدیر شد.

دبیرخانه این دوره از جشنواره از خانواده مرحوم میرزا علی ویسی و سید معروف امینی در بخش پیشکسوت، ادیب و شاعر تجلیل به عمل آورد.

سومین جشنواره پرژه اردیبهشت 98

بازدید [ 689 ]
برچسب ها