اخبار

شهرستان کامیاران

بررسی مشکلات روستاهای دهستان عوالان بخش موچش

طی بازدید دکتر مسعود الماسی فرماندار، دکتر فرشادان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولان از روستاهای دهستان عوالان بخش موچش شهرستان کامیاران مسائل ومشکلات این روستاها مورد بررسی قرار گرفت
بررسی مشکلات روستاهای دهستان عوالان بخش موچش

به گزارش روابط عمومی فرمانداری کامیاران روز یکشنبه 20 آبان ماه 97 دکتر مسعود الماسی فرماندار شهرستان کامیاران ، دکتر سید مهدی فرشادان نماینده مردم سنندج ، کامیاران ودیواندره درمجلس شورای اسلامی ، صلاح مرادی بخشدار موچش و جمعی از مسئولان شهرستان کامیاران به منظور بررسی مسائل ومشکلات روستاهای دهستان عوالان بخش موچش از این روستاها وبا اهالی این مناطق دیدار کردند.

دکتر مسعود الماسی فرماندار شهرستان در این بازدید گفت : هدف از حضور در این مناطق دیدار با مردم و ارزیابی مسائل ومشکلات از نزدیک است تا بتوان با همکاری خود مردم در جهت حل مشکلات و توسعه بیشتر گام برداشت.

وی افزود : دولت به دنبال توسعه و آبادانی روستاهاست و در این راستا 14 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال توسعه پایدار روستایی پرداخت شده است که امیدواریم تحول خوبی در زمینه اقتصادی واشتغال در روستاها ایجاد نماید.

دکتر الماسی خاطر نشان کرد : توسعه به معنای واقعی زمانی تحقق پیدا خواهد کرد که خود مردم نیز در اجرای برنامه ها سهیم و به نحوی مشارکت و همراهی داشته باشند.

وی  خاطر نشان کرد : ظرفیت و پتانسیل های مطلوبی در زمینه های باغداری ، کشاورزی، دامداری ، گردشگری و صنایع دستی برای روستاهای شهرستان هست و انتظار هست با پیشقدم شدن ساکنان روستاها به ویژه جوانان از این ظرفیت ها به نحو مطلوب استفاده شود.

دکتر مسعود الماسی در ادامه با اشاره به اینکه حفظ محیط زیست ضرورتی جهت دستیابی به توسعه پایدار است گفت : در حال حاضر پسماندها و فاضلاب های خانگی تهدیدی در این راستاست که ما به دنبال آن هستیم با ایجاد مجتمع های تصفیه فاضلاب نه تنها این خطرات را از بین ببریم بلکه منابع آبی سالم برای کشاورزی و باغداری فراهم نماییم.

فرماندار شهرستان کامیاران خاطرنشان کرد : روستاهایی که خواهان ایجاد تصفیه خانه هستند می توانند با دریافت تسهیلات کم بهره تا سقف 25 میلیارد ریال از مزایایی ایجاد چنین طرح هایی بهره  مند شوند.

 

دکتر فرشادان نماینده مردم سنندج ، کامیاران ودیواندره در جمع مردم روستاهای دهستان عوالان ضمن قول مساعد مبنی بر پیگیری مسائل ومشکلات آنان گفت : با اختصاص منابعی از صندوق توسعه ملی امکان تزریق 400 میلیارد تومان سهم استان کردستان با بهره 6 درصد به منظور اشتغال پایدار روستاهای این استان فراهم خوشبختانه طرح های زیادی موفق به جذب تسهیلات جهت اجرا شدند که امکان اشتغال جوانان در روستاها را فراهم خواهد کرد.

نماینده مردم سنندج ، کامیاران و دیواندره در مجلس به بیان بخشی از نیازها ومشکلات کردستان پرداخت و افزود : علیرغم وجود سد های متعدد در بخش تخصیص منابع آبی کشاورزی از سطح میانیگن کشوری فاصله زیادی داریم و تمام توان خود را به کار خواهیم گرفت تا سهم 300هزار هکتاری استان از منابع آبی محقق و به میانگین کشوری برسیم.

وی افزود : در بخش راه نیز استان مظلوم واقع شده و وضعیت جاده های استان به ویژه راه روستایی مناسب نیست به نحوی که در توسعه روستایی رتبه آخر کشوری را داریم ، که در این زمینه نیز تلاش ما از طریق وزارت ذی ربط بهبهود شرایط است.

دکتر فرشادان تصریح کرد : ما همواره به دنبال تبعیض مثبت برای کردستان هستیم چرا که معتقدیم این استان سهم بزرگی در دفاع از کشور دارد وشهدای گرانقدری تقدیم انقلاب نموده و زمانی که درگیر جنگ با اشرار بود سایر استان ها توسعه پیدا کردند وامروز هم باید با نگاه ویژه فعالیتهای عمرانی در استان دنبال شود.

نماینده مردم سننندج ، کامیاران ودیواندره در مجلس شورای اسلامی در خاتمه سخنان خود گفت : شرایط روستاهای استان به نحوی است که اجرای طرح ها در آن نیازمند زمان و مستلزم همکاری است و اگر فعالیتی صورت می گیرد هدف بر این است حالت توریستی و کوهستانی بودن منطقه حفظ شود.

گفتنی است در این بازدید مهمترین مشکلات مطرح شده مربوط به حوزه های راه روستایی ، خسارت کشاورزی ، بهداشت ، طرح هادی ، مخابرات ، امکانات ورزشی وکمبود اعتبارات دهیاری عنوان شد.

بازدید از روستاهای دهستان عوالان

بازدید [ 965 ]
برچسب ها