اخبار

شهرستان کامیاران

با استقبال گرم مردم سومین جشنواره منطقه ای هوره و سیاچه‌مانه در کامیاران برگزار شد

سومین جشنواره منطقەای هوره و سیاچه‌مانه در کامیاران با اجرای برنامه‌های مختلف از سوی هنرمندان این عرصه و با استقبال پرشور مردم فرهنگی وهنر دوست این شهرستان به کار خود پایان داد
با استقبال گرم مردم سومین جشنواره منطقه ای هوره و سیاچه‌مانه در کامیاران برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان کامیاران در آستانه شب یلدا ، جمعه شب 29 آذر ماه 98 سومین جشنواره منطقه ای هوره وسیاچه مانه در سالن ورزشی زنده یاد حاج محمد سورسوری و با حضور 13 هنرمند از استان های کردستان و کرمانشاه برگزار شد.

در این رویداد فرهنگی که دکتر مسعود الماسی فرماندار شهرستان ، فریدون باتمانی معاون سیاسی وامنیتی فرمانداری ، جلال قلعه شاخانی مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی کردستان ، آزاد شیروانی رئیس شورای شهر ودیگر اعضای شورا ، ناصر سلطانی سرپرست شهرداری و تعدادی از مسئولان نیز حضور داشتند هنرمندان عرصه هوره وسیا چه مانه با اجراهای خوب یاد وخاطره این نواهای تاریخی را زنده کردند.

فرماندار کامیاران در این جشنواره با اشاره به اهمیت و جایگاه هوره و سیاچه‌مانه در فرهنگ، هنر و ادبیان زبان کُردی اظهار داشت: باید کتابی مشتمل بر آشنایی، تاریخ، ویژگی‌ها، شعرها و درک جملاتی که در این هنر بکار گرفته می‌شود از سوی مولفان با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهیه و تدوین شود.

دکتر مسعود الماسی اضافه کرد: این اقدام می‌تواند در راستای حفظ این فرهنگ و هنر و ارتباط گیری نسل حال و آینده و کاهش شکاف بین این ۲ نسل مثمر ثمر باشد.

وی افزود: برخی منتقدان بر این باور هستند که فرهنگ کردی در هوره و سیاچه‌مانه خلاصه نشده نقدی صحیح است به طوری که ادبیات، شعر، سیاست، حقوق شهروندی، فرهنگ مدنی و اجتماعی بخشی دیگر عناصری بوده که این فرهنگ را تشکیل داده است.

فرماندار کامیاران گفت: با توجه به اینکه نسل جدید ارتباط خود را با فرهنگ اصیل هوره و سیاچه‌مانه کمرنگ کرده است مجموعه مدیریت فرهنگی شهرستان کامیاران با برگزاری سه دوره متوالی جشنواره هوره و سیاچه‌مانه به دنبال پررنگ کردن ارتباط دوباره نسل جدید و فرهنگی غنی کردی است.

دکتر الماسی یادآور شد: توسعه سیاسی نیز بخشی از فرهنگ کردها است که امروز در کامیاران با تشکیل پارلمان زنان در این راستا بسیار خوب عمل شده و به طور حتم حضور زنان در عرصه‌های مختلف منجر به توسعه سیاسی جامعه می‌شود.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: بدون شک حضور مردم یکی از نقطه های قوت این انتخابات است و این مشارکت پرشور باعث تشکیل مجلسی ایده آل با رفع مشکلات جامعه در حوزه های انتخابیه مختلف خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در این جشنواره اظهار داشت: کامیاران ظرفیت و پتانسیل برگزاری جشنواره های مختلف در حوزه ادبیات و فولکلور کردی را دارد که تلاش می‌شود میزبانی جشنواره های مختلف به این شهرستان واگذار شود.

جلال قلعه شاخانی با اشاره به اینکه این جشنواره در راستای حفظ، توسعه و ترویج ادبیات فولکلور کردی برگزار شده است افزود: تلاش برگزاری دوره های دیگر این جشنواره نیز برنامه ریزی شده است.

وی اضافه کرد: کامیاران با توجه به اینکه از بافت جمعیتی مختلفی برخوردار است دارای پتانسیل های زیادی در عرصه فرهنگ و هنر برخوردار است که می تواند به عنوان یک پایگاه فرهنگی در راستای حفظ و توسعه فرهنگ کردی نقش آفرین باشد.

 دکتر محمد باقر پیری از نویسندگان و محقق  حوزه تاریخ در کامیاران به بیان تاریخچه موسیقی و قدمت آن در فرهنگ ایران اشاره کرد وگفت : هنرمندان کردستان نقش مهمی در ترویج موسیقی ایرانی دارند.

وی در ادامه به بیان تاریخ وقدمت هوره و سیاچه مانه و انواع آن اشاره کرد و خواستار حفظ این فرهنگ های اصیل ایرانی شد.

 

گفتنی در این مراسم فرهنگی هنرمندان منصور کهریزی، سعدی احمدی، صدیق حسنی، حشمت کرمی، پیمان رازیانی، علی اشرف احمدی، عبدالله بهجتی، پرویز ساعد پناه، عارف طهماسبی، منصور دادرسی، حبیب الله مرادی ، کامبیز اسدی و ادریس درخشان  به ارجرای برنامه های خود پرداختند.

پایان بخش این برنامه تجلیل از سال ها تلاش و زحمات منصور کهریزی هنرمند کامیاران ، آروین صیدی هنرمند نواجوان کامیارانی دارنده مقام دوم سیزدهمین دوره جشنواره ملی موسیقی جوان ، شیوا قوامی برگزار کننده اولین جشنواره هوره و سیاچه مانه ، دکتر محمد باقر پیری نویسنده و سعدی احمدی، صدیق حسنی، حشمت کرمی، پیمان رازیانی، علی اشرف احمدی، عبدالله بهجتی، پرویز ساعد پناه، عارف طهماسبی، منصور دادرسی و حبیب الله مرادی از هنرمندان حاضر در این مراسم بود./.

سومین جشنواره هوره و سیا چه مانه کامیاران

بازدید [ 269 ]
برچسب ها