اخبار

کامیاران

اعلام حمایت و همکاری معتمدین پالنگانی از ثبت جهانی هورامان به مرکزیت روستای تاریخی پالنگان کامیاران

نشست هم اندیشی فرماندار و معتمدین پالنگانی در محل فرمانداری کامیاران با موضوع ثبت جهانی هورامان به مرکزیت پالنگان برگزار شد
اعلام حمایت و همکاری معتمدین پالنگانی از ثبت جهانی هورامان به مرکزیت  روستای تاریخی پالنگان کامیاران

به گزارش روابط عمومی فرمانداری نشست هم اندیشی دکتر الماسی فرماندار و معتمدین پالنگانی در خصوص حمایت و همکاری لازم از ثبت جهانی هورامان توسط سازمان جهانی یونسکو به مرکزیت پالنگان با حضور ماموستا حسینی امام جمعه ، مهندس زارع معاون عمران وبرنامه ریزی فرمانداری ، الفت مدیر کل امور اتباع استانداری ، عینی نژاد نماینده وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ، محسن وصلاح مرادی بخشداران مرکزی و موچش ، ماموستا بشیری رئیس مرکز بزرگ ، شریفیان و کریمی رئیس ونایب رئیس شورای شهر کامیاران در روز شنبه 22 شهریور ماه برگزار شد.

فرماندار کامیاران در این نشست به اهمیت ثبت جهانی منطقه هورامان به مرکزیت پالنگان از جنبه های سیاسی ، امنیتی ، فرهنگی ، اجتماعی واقتصادی اشاره کرد و گفت : بخش مهمی از مطالبات مردم از قبیل حفظ زبان ، پوشش ، فرهنگ و احیای سنت های کهن در قالب این ثبت جهانی تحقق پیدا خواهد کرد.

دکتر مسعود الماسی افزود : پالنگان یکی از زیباترین میراث فرهنگی و تاریخی به یاد گار مانده از بزرگانی است که جایگاه ، پایگاه وارزش خاصی در طول تاریخ داشته اند و همه بایستی برای حفظ ونگهداری از این میراث ارزشمند نهایت تلاش خود را به کار بگیریم.

وی با بیان اینکه تا کنون در کشور ۲۴ مورد از مکان‌های تاریخی فرهنگی و طبیعی در فهرست سازمان یونسکو قرار گرفته ، تصریح کرد : موفقیت در ثبت جهانی منطقه هورامان به مرکزیت پالنگان نه تنها باعث حفظ هویت و آن بزرگی گذشته خواهد بود بلکه با جهانی شدن به آن ارزش چند برابری خواهد بخشید که می تواند موجب افتخار شهرستان ، استان و کشور در سطح ملی وفراملی به عنوان 25مین اثر ثبت شده کشورمان در یونسکو باشد.

فرماندار شهرستان کامیاران از معتمدین حاضر در این نشت خواست تا با همکاری و همراهی خود در اجرای برنامه های مدنظر میراث فرهنگی وگردشگری و آگاهی بخشی به ساکنان این روستا در خصوص مزایایی ثبت جهانی منطقه هورامان از سوی سازمان  یونسکو در حل مسائل و مشکلات پیش روی این کار قدم مهمی بردارند.

 

عینی نژاد نماینده وزارت میراث فرهنگی و گردشگری کشور در این نشست گفت : ثبت جهانی هورامان در محدوده قابل توجهی از استان های کردستان و کرمانشاه اتفاق خواهد افتاد که شامل 13 روستای کردستان می باشد و پالنگان از مهمترین و با ارزشترین جاذبه طبیعی ، فرهنگی وتاریخی مد نظر می باشد.

این کارشناس وزارت میراث فرهنگی تصریح کرد : خوشبختانه تا کنون همکاری خوبی از سوی اهالی ، شوراهای اسلامی ودهیار محترم برای فراهم کردن مقدمات لازم در روستای پالنگان صورت گرفته که امیدواریم با همکاری بیشتر و حذف بعضی از مناظر غیر طبیعی و انجام بعضی از اقدامات که منجر به حفظ بافت سنتی روستا شود با نظر مساعد بازرسان یونسکو جهت تایید این روستا به منظور ثبت جهانی همراه باشد.  

ماموستا سید محسن حسینی امام جمعه شهرستان کامیاران در این نشست با تقدیر از حسن نظر مسئولان در ارائه خدمات به مردم گفت : اجرای بعضی از برنامه ها و تلاش مسئولان در راستای تحقق آنها با هدف  خیر وصلاح مردم انجام می شود که همکاری وهمراهی مردمی می تواند منفعت بیشتری را داشته باشد.

وی به اهمیت گردشگری و سفر از دیدگاه اسلام اشاره کرد و افزود : فراهم گردن شرایط و مقدمات سفر و گردشگری با در نظر گرفتن ملاحضاتی منافاتی با دین ندارد و مورد پسند هم هست.

امام جمعه شهرستان کامیاران در ادامه از معتمدین حاضر خواست با پشتیبانی خود شرایط لازم را برای ثبت جهانی هورامان به مرکزیت پالنگان که توسعه را به دنبال خواهد داشت فراهم نمایند.

راغب الفت مدیر کل امور اتباع و مهاجرین استانداری کردستان و از معتمدین پالنگانی ، ماموستا بشیری رئیس مرکز بزرگ و از معتمدین پالنگانی ، محمد شریفیان رئیس شورای شهر و از معتمدین پالنگانی ، صلاح مرادی بخشدار موچش واز معتمدین پالنگانی ، ناصر کریمی عضو شورای شهر واز معتمدین پالنگانی و دیگر معتمدین پالنگانی حاضر در این نشت هر یک در مباحث جداگانه ای به بیان اهمیت این رخداد مهم اشاره کرده و آمادگی خود را برای  هرگونه حمایت و همراهی از جمله مالی و تخصیص امکانات از ثبت جهانی منطقه هورامان به مرکزیت پالنگان که نشان دهنده بلوغ فکری و فرهنگی مردم و تلاشی برای حفظ این میراث ارزشمند گذشتگان است به منظور رفع نواقص اعلام نمودند./.

هم اندیشی با معتمدین پالنگانی

بازدید [ 117 ]
برچسب ها