اخبار

کامیاران

ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی از دغدغه های شورای فرهنگ عمومی کامیاران است

فرماندار کامیاران در یکصدوپنجمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان گفت: ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی از دغدغه های شورای فرهنگ عمومی کامیاران است
ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی از دغدغه های شورای فرهنگ عمومی کامیاران است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری، دکتر مسعود الماسی عصر دیروز در یکصد و پنجمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان کردستان به فعالیت‌ها و ظرفیت‌های فرهنگی شهرستان کامیاران پرداخت و اظهار کرد: کامیاران با ده باب کتابخانه از پیشروترین شهرها در حوزه کتاب و کتابخوانی است که می‌توان از این ظرفیت موثر برای تقویت فرهنگ مطالعه در سطح شهرستان و استان بهره برد.

وی با اشاره به طرح‌های فرهنگی شهرستان کامیاران در حوزه کتاب، بیان کرد: برای ارتقای کتاب و کتابخوانی در این شهرستان طرحی برای تبدیل دهیاریها به کتابخانه نیز ارائه شده است.

دکتر الماسی با بیان اینکه کامیاران در حوزه جشنواره‌ها موفقیت‌هایی را شاهد بوده است، افرود: جشنواره‌های فلکلور و تاریخی هوره و سیاچمانه و یادواره شهدا در کامیاران از جشنواره‌هایی بوده که با استقبال مردم روبرو بوده است.

فرماندار کامیاران خاطر نشان کرد: برگزاری جنگ‌های شادی در کامیاران با استقبال گسترده مردم نیز از فعالیت‌های فرهنگی موثر در شهرستان کامیاران است که حدود پنج هزار نفر در جنگ‌های شادی مشارکت داشته‌اند.

دکتر الماسی به برپایی موکب‌های اربعین اشاره و عنوان کرد: سال گذشته در اربعین حسینی موکب‌هایی در کامیاران برپا شد که با  استقبال جامعه شیعه و سنی روبرو بود اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا موکب برپا نخواهد شد.

وی به فعالیت ۲۲ هیات مذهبی در کامیاران اشاره کرد و افزود: کامیاران برای آموزش روحانیون نیازمند ساخت مدارس علوم دینی است و باید به این مقوله توجه شود.

فرماندار کامیاران به چالش‌ها و مشکلات این شهرستان پرداخت و عنوان کرد: افزایش طلاق و کاهش ازدواج از مشکلات و چالش‌های جدی فرهنگ عمومی در جامعه است.

شایان ذکر است براساس مصوبات شورای فرهنگ عمومی استان مقرر شده است در هر جلسه شورای فرهنگ عمومی استان از رئیس و نایب رئیس و دبیر شورای فرهنگ عمومی یکی از شهرستان های تابعه در جلسات شورای فرهنگ عمومی استان حضور یابند و گزارشی از فعالیت های شورای فرهنگ عمومی شهرستان ارائه دهند، در جلسه یکصدوپنجمین شورای فرهنگ عمومی استان از فرماندار و امام جمعه و رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان کامیاران دعوت شده بود.

 

کامیاران به ازای هر یک‌هزار نفر ۳۸ متر فضای فرهنگی دارد

دبیر شورای فرهنگ عمومی کامیاران گفت: با افتتاح سالن آمفی تئاتر روباز کامیاران به ازای هر یک‌هزار نفر سی و هشت متر فضای فرهنگی در کامیاران وجود دارد.

ذبیر حسین‌پناهی عصر امروز در یکصد و پنجمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان کردستان اظهار کرد: با افتتاح بزرگترین آمفی تئاتر روباز کامیاران به ازای هر یک‌هزار نفر سی و هشت متر فضای فرهنگی در کامیاران داریم.

وی افزود: این آمفی تئاتر در طول یک سال و نیم اخیر با ظرفیت یک‌هزار نفر ساخته شد.

وی با بیان اینکه ۱۶۰ باب مسجد در کامیاران وجود دارد، اعلام کرد: ۳۸ مورد از کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در روستاها فعال است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کامیاران به یازده کتابفروشی در کامیاران اشاره کرد و گفت: ۴۹ نویسنده کامیارانی دارای آثار مکتوب هستند و دو موسسه قرآنی نیز در این شهرستان فعال است.

حسین‌پناهی برگزاری جشنواره و فعالیت‌های فرهنگی در شهرستان کامیاران و بهره‌گیری از فضای مجازی برای استمرار فعالیت‌های فرهنگی و هنری در کامیاران را از دیگر اقدامات فرهنگی این شهرستان دانست.

وی اضافه کرد: حمایت از نشریات محلی، برگزاری پنج جلسه شورای فرهنگ عمومی با بیست مصوبه از دیگر فعالیت‌های انجام شده در شهرستان کامیاران است.

بازدید [ 86 ]
برچسب ها